Marsz Rotmistrza Pileckiego w Krakowie

Polsce potrzeba ludzi odważnych i oddanych, takich jak Witold Pilecki – mówili uczestnicy Marszu Rotmistrza, który odbył się w sobotę w Krakowie. Jego osobą od lat zafascynowani są przede wszystkim młodzi ludzie. W tym miesiącu przypada rocznica jego urodzin i zamordowania.

Marsz rozpoczął po Mszy św. sprawowanej w Bazylice Mariackiej. Uczestniczyli w nim głownie młodzi ludzie, którzy przeszli do Parku Jordana wznosząc okrzyki: „Pileckiego pamiętamy, jego czyny wysławiamy”, „Rotmistrzu dzięki za wolność” i „Nigdy więcej komunizmu”.

Młodzi ludzi cenią sobie nie tylko odwagę, jaką wykazał się rotmistrz Pilecki ale jego bezinteresowność. Narażał życie dla dobra ojczyzny i nie oczekiwał nagród i pochwał.

W parku Jordana pod pomnikiem Witolda Pileckiego złożono kwiaty. Odczytany został także wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłanie pana Cogito”.

Rotmistrz Pilecki był wnukiem powstańca styczniowego. W czasie pierwszej wojny światowej działał w harcerstwie, by niedługo później walczyć w polskich szeregach w wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 roku Pilecki walczył w wojnie obronnej, a później przeszedł do walki podziemnej. W 1940 roku uzyskał od przełożonych zgodę na „ochotnicze” pójście w charakterze więźnia do obozu oświęcimskiego. Tam zaangażował się w pracę konspiracyjną.

Po trzech latach pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz, po zebraniu dokumentacji na temat ludobójstwa, uciekł. To właśnie m.in. dzięki niemu Zachód, w tym również Amerykanie otrzymali dokumentację tego, co działo się na terenie okupowanej Polski.

Rotmistrz Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, a uwolniony z niemieckiej niewoli trafił do armii Andersa. Później wrócił do Polski, aby organizować opór przeciwko sowieckiej okupacji. W 1947 roku został aresztowany. W nieludzki sposób torturowany w czasie śledztwa, został skazany na śmierć. Po wykonaniu wyroku jego zwłoki złożono w nieznanym miejscu

Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały cenzurze  PRL. Zrehabilitowany w 1990 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl