Mapy i plany Pomorza z XVI-XX w. na wystawie w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej

Plany oblężenia twierdzy Szczecin, a także ręcznie kolorowane miedzioryty Księstwa Pomorskiego z okresu XVI-XX w., można oglądać na wystawie w Książnicy Pomorskiej. Obiekty ze skarbca szczecińskiej biblioteki zaprezentowano z okazji Międzynarodowego Roku Mapy.

Na ekspozycji „Obraz kartograficzny Pomorza i miast pomorskich” znalazło się ponad 40 oryginalnych map i planów, w tym 11 nowych nabytków szczecińskiej biblioteki. Wystawa zawiera również atlasy historyczne oraz repliki globusów z XVI i XVII w.

„Chciałabym aby zwiedzający spojrzeli na mapy nie tylko jak na zabytki historyczne, ale przede wszystkim odkryli w nich dzieła sztuki” – powiedziała w rozmowie z PAP kuratorka Ewa Pierzchała z Książnicy Pomorskiej.

„Ze względu na postępującą digitalizację, na co dzień nie udostępniamy oryginałów, ale kopie wtórne. Dlatego postanowiliśmy, że odwiedzający będą mieli szansę zobaczyć najcenniejsze nasze zabytki kartograficzne znajdujące się w naszym skarbcu” – dodała.

„Niektórzy odwiedzający mówią, że terytoria na mapach wyglądają lepiej niż w rzeczywistości. Myślę, że świadczy to o pracy kartografów, którzy nie posiadali dokładnych pomiarów i umieszczali często swoje wyobrażenie danego miejsca. Historycy odnajdą na kartuszach niespójne lub przesunięte granice, czy zbyt duże rysunki jezior” – wyjaśnia.

Pierzchała wymienia wśród najcenniejszych zabytków mapę Pomorza pochodzącą z XVI-wiecznego niemieckiego wydania „Cosmographii” Sebastiana Munstera.

Prezentowane mapy i plany miast są bardzo bogato zdobione.

 „Można tu naleźć wizerunki mitologicznych bóstw, fantastycznych postaci, putta, a nawet rysunek trzech uli z rojem pszczół symbolizujący Brandenburgię, Pomeranię i Meklemburgię” – dodała.

„Wśród nowych nabytków Książnicy Pomorskiej jest XVIII-wieczna mapa Marchii Brandenburskiej, Księstwa Pomorskiego i Meklemburgii autorstwa holenderskiego kartografa Wilhelma Blaeu. To jedna z licznych kopii słynnej mapy Pomorza Zachodniego Eilharda Lubinusa. W porównaniu z innymi nie zawiera ona portretu księcia Bogusława XIV, przez co należy do unikatowych zabytków kartograficznych” – wyjaśniła Pierzchała.

Na wystawie zobaczyć można także m.in. mapy twierdzy Dąbie i Świnoujście, prowincji koszalińskiej, a także wysp Rugia oraz Wolin. W gablotach umieszczono dwa atlasy wojenne: amerykański z Akademii Wojskowej w West Point oraz niemiecki zawierający mapy z I wojny światowej.

Wystawa będzie czynna do 30 listopada.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl