Mapa złodziejskiej reprywatyzacji

Skala oszustw złodziejskiej reprywatyzacji ma coraz większe rozmiary – szacowana jest już na miliard złotych. Okazuje się, że nie tylko w Warszawie miał miejsce ten przestępczy proceder. Na mapie wyłudzeń kamienic obok stolicy pojawiły się Kraków i Łódź.  

Marszałkowska 43, Łochowska 38, Sienna 29, Twarda 8 i 10, Noakowskiego 16, Chmielna 70, Hoża 25A – to tylko niektóre adresy warszawskich kamienic, które mimo że były warte miliony, zostały oddane oszustom za grosze.
Proceder może dotyczyć nawet dwustu nieruchomości. Kamienice sprzedawano na podstawie fałszywych dokumentów. Mało tego, sprzedawano nieruchomości wraz z lokatorami, których później wyrzucano na bruk.

Tymczasem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz cały czas uchyla się od zeznań przed komisją weryfikacyjną rozliczającą złodziejską reprywatyzacje w stolicy. Próbując się bronić przedstawia wewnętrzny audyt.

– Mamy audyt. Audyt, który był robiony przez rok czasu (…), ten audyt jest bardzo ważny dla nas, ale ważny jest dla tych, którzy po nas przyjdą – mówiła prezydent stolicy.

Wiarygodność audytu wzbudza pewne wątpliwości – mówi Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości.

– Może być to audyt niepewny. My oczywiście ten audyt przeanalizujemy i zobaczymy co w tym audycie jest – być może są rzeczy, które mogą być przydatne dla komisji. Natomiast został on zrobiony w okrojonym zakresie, Mało tego, został zrobiony przez urzędników ratusza, którzy sami powinni zostać skontrolowani, a tu wygląda na to, że sami siebie kontrolowali – komentuje poseł PiS.

I choć prezydent Warszawy miała wiele lat, by wyjaśnić sprawę dzikiej reprywatyzacji w stolicy, nigdy tego nie zrobiła. Przy okazji wychodzą na jaw kolejne nieprawidłowości, do których miało dochodzić m.in. w Krakowie. Skala dzikiej reprywatyzacji w Małopolsce może być dużo większa niż w Warszawie.

– Te przypadki dotyczą kamienic i dotyczą też nieruchomości, które są pozyskiwane przez tzw. spółki przedwojenne, które również są w sposób podejrzany przejmowane – podkreślał Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w radzie miasta Krakowa.

Reprywatyzacja krakowskich nieruchomości miała jednak inny przebieg niż w stolicy. To  nie urzędnicy ratusza, a sądy podejmowały ostateczne decyzje, i to najprawdopodobniej sędziowie mogli odegrać istotną rolę w układzie, który pozbawił dachu nad głową tysiące mieszkańców.

– Uważam, że prezydent powinien przedstawić takie informacje komisji mienia i także komisji rewizyjnej, jeśli chodzi o zakres swoich obowiązków. Bo wiadomo, sąd wydawał ostateczną decyzję, natomiast miasto na pewno uczestniczyło jako organ, który dostarczał dokumenty zwrotowe jeśli chodzi o część kamienic, więc tutaj te wyjaśnienia od prezydenta na pewno będziemy chcieli usłyszeć – wskazuje radny miasta Krakowa Michał Drewnicki.

Na mapie wyłudzeń kamienic obok Warszawy i Krakowa pojawiło się kolejne miasto.

– Również dotarły do nas informacje wskazujące, że na terenie miasta Łodzi też mogło dochodzić od podobnego procederu – mówił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, prokurator generalny.

Wartość wyłudzonych nieruchomości przestępczej reprywatyzacji sięga już miliarda złotych. Obecnie trwa 81 śledztw w tej sprawie. Tymczasowo aresztowano 11 osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl