Małopolskie jednostki chcą rozwijać rehabilitację chorób układu oddechowego

Małopolskie jednostki chcą rozwijać rehabilitację chorych z zaburzeniami czynności układu oddechowego.

W piątek placówki leczące choroby płuc: Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, Szpital Rehabilitacyjny w Zakopanem i Kopalnia Soli Wieliczka podpisały w Krakowie list intencyjny w tej sprawie.

Pierwszym efektem współpracy tych ośrodków była konferencja poświęcona rehabilitacji pulmonologicznej w kontekście krakowskiego smogu.

Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego – wskazuje dr nauk med. Wojciech Skucha, ordynator oddziału pulmonologii w szpitalu w Proszowicach.

– Nasi mieszkańcy mają absolutną świadomość, że ich wydolność oddechowa podczas smogu dramatycznie spada. Oni trafiają w tej chwili w dużej liczbie do szpitala, bo to są najgorsze okresy – podkreśla Wojciech Skucha.

Kiedy groźne substancje wnikną do układu oddechowego, powodując jego choroby, skutecznym sposobem leczenia jest rehabilitacja oddechowa.

My proponujemy rozwijanie takiego leczenia – mówi Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji  w Jaroszowcu.

– Próbujemy zaproponować formę współpracy dla ośrodków rehabilitacji pulmonologicznej, żeby zastanawiać się, co my, jako służba zdrowia, która jest na odcinku między śmiercią a chorobą płuc, możemy zrobić lepiej, żeby jak najmniej osób umierało z tego powodu. WHO podaje, że ponad 40 tys. osób umiera rocznie z powodu problemu pyłu. Na pewno nie są to pacjenci rehabilitacji pulmonologicznej – zaznacza Krzysztof Grzesik.

Zdaniem ekspertów, którzy wzięli udział w konferencji, bardzo ważne jest uświadamianie ludzi o istnieniu realnych narzędzi do walki ze skutkami, jakie wywołuje w organizmie zanieczyszczone powietrze.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl