fot. flickr.com

Malezja: zatrzymano dżihadystów

Nigdy wcześniej fanatycy Państwa Islamskiego nie byli tak zuchwali. Zatrzymani w Malezji sympatycy dżihadystów przyznali, że planowali ataki na obozy wojskowe i komisariaty, a także zamachy na strategiczne miejsca w Kuala Lumpur. Co więcej mieli w planach napady na banki oraz uprowadzenia znanych osobistości.

Celem nowego ugrupowania terrorystycznego było utworzenie w Malezji organizacji na wzór Państwo Islamskie. Na szczęście na zamiarach się skończyło. Policja w porę zareagowała i zatrzymała na północnym zachodzie Malezji oraz w Kuala Lumpur 17 osób w wieku od 14 do 49 lat, podejrzewanych o przygotowywanie zamachów w stolicy i pobliskim mieście Putrajaya, gdzie mieści się federalna administracja.

Wśród zatrzymanych jest 49-letni były członek islamistycznej organizacji. Oprócz niego zatrzymano 38-letniego nauczyciela, który we wrześniu 2014 roku udał się do Syrii, by przyłączyć się do Państwa Islamskiego.

Wśród zatrzymanych jest też dwóch wojskowych, ochroniarz, który miał dostęp do broni, oraz dawny członek ugrupowania terrorystycznego Dżimah Islamija z Indonezji, który był przeszkolony w obsłudze broni. W ubiegły wtorek malezyjski parlament przyjął ustawę dotyczącą walki z terroryzmem, która zezwala na przetrzymywanie podejrzanych bez wytyczania im procesu.

 

 

TV Trwam News

drukuj