Malezja: Przejęto rekordową ilość krystalicznej metamfetaminy z Birmy

W Malezji przejęto największy w historii przemyt krystalicznej metamfetaminy – podały w poniedziałek władze tego kraju. Prawie 1,2 tony narkotyku znaleziono w opakowaniach po herbacie, w ładunku przywiezionym z Birmy. Sześciu domniemanych handlarzy aresztowano.

Łącznie skonfiskowano 1 187 kg metamfetaminy o równowartości 18 mln USD. Narkotyki znajdowały się w kontenerze wysłanym z Rangunu w Birmie do Port Klang, na przedmieściach Kuala Lumpur – sprecyzował przedstawiciel malezyjskich służb celnych Subromaniam Tholasy.

„To największe przejęcie w naszej historii pod względem wartości i wagi” – powiedział. Krystaliczna metamfetamina jest formą metamfetaminy, wysoce uzależniającego syntetycznego narkotyku, znanego również w żargonie jako „speed”, „shabu” i „yaba”.

Ładunek, skonfiskowany 22 maja, został zgłoszony jako „żywność” i miał trafić do malezyjskiej spółki handlowej z siedzibą na przedmieściach Kuala Lumpur – sprecyzował Subromaniam Tholasy. Urzędnicy celni rozłożyli przesyłkę, zapakowaną w torebki herbaty, w swojej siedzibie w Nilai, niedaleko Kuala Lumpur.

Podczas operacji aresztowano trzech obywateli Birmy i trzech Malezyjczyków.

„Wciąż prowadzimy śledztwo, ale uważamy, że zaangażowany (w przemyt) syndykat ma powiązania z syndykatami w Birmie” – powiedział malezyjski urzędnik. Dodał, że celnicy przejęli również niewielką ilość heroiny i ok. 1 mln przemycanych papierosów.

Rynek metamfetaminy rozprzestrzenił się w zastraszającym tempie w Azji, a eksperci w kilku krajach tego regionu informowali o wzroście używania tego narkotyku w 2015 roku. W 2018 roku również Indonezja i Tajlandia skonfiskowały rekordowe ilości metamfetaminy – zwraca uwagę agencja Reutera.

Z raportu World Drug 2017 Biura NZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) wynika, że metamfetamina stanowi największe globalne zagrożenie dla zdrowia.

Birma przez dziesięciolecia była producentem opium i otrzymywanej z niego heroiny, a następnie większości metamfetaminy w Azji Południowo-Wschodniej, która jest wytwarzana głównie w regionach przygranicznych, które nie podlegają kontroli rządu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl