(fot. PAP)

Macierewicz apeluje o zmianę prokuratorów

O zmianę prokuratorów nadzorujących śledztwo smoleńskie oraz przyjęcie hipotezy eksplozji jako głównej w badaniu tragedii – zaapelował do prokuratora generalnego poseł Antoni Macierewicz.

W liście otwartym przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastry zaapelował też o ponowne zbadanie przez prokuraturę materiału dowodowego.

Poseł odniósł się do stanowiska Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, które przedstawił na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wskazał na szereg błędów, przekłamań i przemilczeń, które – jak stwierdził – „deformują obraz działań prokuratury oraz faktyczny stan wiedzy na temat przyczyn i okoliczności” tragedii smoleńskiej.

Z przykrością stwierdzam w tym liście, że prokurator Andrzej Seremet dezinformował Radę Bezpieczeństwa Narodowego i przedstawicieli władzy państwowej, przytaczając ekspertyzy rosyjskie, ale także polskie, które w sposób oczywisty nie wytrzymują krytyki jeżeli chodzi o sprawy metodologiczne. Nie można traktować poważnie ekspertyzy, która na podstawie analizy czterech próbek pobranych wyłącznie z ubrania ofiar tragedii w sytuacji gdy nie badano żadnej próbki samego wraku, stwierdza że nie było wybuchu – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Poseł zaapelował do prokuratora generalnego, by w sytuacji, gdy znaleziono ślady materiałów wybuchowych na częściach wraku TU-154M przejść do uczciwej analizy.

Chcemy, żeby prokuratura podjęła działania, które są wymagane w tak dramatycznej sytuacji; a kwestia ewentualnego udziału osób trzecich, eksplozji i ewentualnego zamachu wreszcie została uczyniona główną hipotezą śledztwa; by nie zbywano tej sprawy, by nie odkładano na półkę, by nie okłamywano opinii publicznej. (…) Wyrażam nadzieję, że 2013 rok przyniesie wreszcie wymianę zachowania prokuratury i nie będziemy wprowadzali w błąd pseudoekspertyzami i pseudoanalizami – akcentował poseł Antonii Macierewicz.

Poseł Antoni Macierewicz liczy również na udział prokuratorów w debacie ekspertów, która odbędzie się 5 lutego i będzie dotyczyła katastrofy smoleńskiej.

 

Wypowiedź posła Antoniego Macierewicza

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj