M. Wójcik: Opozycja wykorzystuje ludzką tragedię do własnej kampanii wyborczej przeciwko P. Jakiemu

Posłowie opozycji obwiniają wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego za podwójne zabójstwo dokonane w Warszawie przez więźnia przebywającego na przepustce. Żądają też, by podał się do dymisji. „To wykorzystywanie ludzkiej tragedii do prowadzenia własnej kampanii wyborczej” – powiedział w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 Mówienie o tym, że minister, czy wiceminister ponosi odpowiedzialność za tego typu zdarzenia, to bardzo daleko idące nadużycie – zaznaczył Michał Wójcik.

– Zgodę na przepustkę wydaje dyrektor zakładu karnego. Wniosek w tym zakresie wydaje wychowawca osoby osadzonej. Dalej, ten wniosek jest rozpatrywany przez komisję penitencjarną, która składa się z trzech osób i decyzję podejmuje dyrektor zakładu karnego – wyjaśnił wiceszef resortu.

Jak dodał, Patryk Jaki ma wielkie osiągnięcia jako wiceminister sprawiedliwości.

 – Od 1989 r. nie było ministra nadzorującego służbę więzienną, który przeprowadziłby tyle zmian – rewolucyjnych zmian. W ciągu 30 lat. To Patryk Jaki zaproponował zmiany w systemie dozoru elektronicznego. Za czasów PO dotyczył tych, którzy byli skazani na karę ograniczenia wolności, a w naszych czasach na karę pozbawienia wolności. Jest lawinowy wzrost w systemie nadzoru elektronicznego. Jaka jest różnica? No taka, że system kosztuje państwo miesięcznie 330 zł, a przebywanie w zakładzie karnym 3300 zł – dziesięć razy więcej. I te osoby mogą pracować, mogą spłacać alimenty – zaznaczył Michał Wójcik.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj