M. Wójcik: Niezwoływanie posiedzenia KRS prowadzi do paraliżu wymiaru sprawiedliwości

I prezes Sądu Najwyższego, sędzia Małgorzata Gersdorf nie zwołując posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, doprowadzi do paraliżu wymiaru sprawiedliwości – ocenił wiceszef MS Michał Wójcik. Jak zaznaczył, zwołanie posiedzenia KRS jest obowiązkiem I prezes SN.

Michał Wójcik podkreślił w środę w Polskim Radiu 24, że sędzia Gersdorf „musi mieć świadomość tego, że niezwołanie posiedzenia KRS w nowym składzie ma bardzo daleko idące konsekwencje”.

„Pani profesor przez niezwoływanie posiedzenia KRS, doprowadzi w ten sposób do paraliżu. Można powiedzieć, że to jest wymierzone w kręgosłup wymiaru sprawiedliwości” – ocenił Michał Wójcik.

Zdaniem wiceministra, zwołanie posiedzenia Rady jest obowiązkiem I prezes SN.

„Jeżeli Gersdorf nie zwoła (posiedzenia KRS – PAP), będzie paraliżowała cały wymiar sprawiedliwości. To jest obstrukcja, to jest niebezpieczne dla wymiaru sprawiedliwości” – mówił.

„Ja rozumiem, że mogą być takie gierki różnych polityków, ja wiem, że ona ma jakąś presję ze strony być może części opozycji, natomiast nie można tak sobie grać, to jest bardzo niebezpieczne, to jest nadużywanie uprawnień” – przekonywał wiceminister.

Michał Wójcik pytany był również o uchwałę wydaną po wtorkowym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Najwyższego. Tematem tego zgromadzenia była m.in. „analiza sytuacji prawnej, w jakiej znalazł się SN w związku z wejściem w życie nowej ustawy”. Sędziowie SN w uchwalonym stanowisku nawiązali do nowych przepisów o KRS. Wyrazili obawę, że zwołanie KRS i dalsze prace prowadzone z udziałem sędziów wybranych w niekonstytucyjnym – według nich – trybie grożą niebezpiecznymi konsekwencjami dla stabilności całego systemu prawnego Polski. Według wiceministra „zapomniano o jednym drobnym szczególe”. Wskazał, że o tym, czy przepisy są zgodne z konstytucją, decyduje Trybunał Konstytucyjny.

„Nie decydują sędziowie, którzy tego typu sformułowaniami się posługują” – powiedział.

We wtorek weszła w życie nowa ustawa o SN. Wprowadza ona m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną też dwie nowe Izby z udziałem ławników wybieranych przez Senat: Izba Dyscyplinarna i Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Izba Dyscyplinarna ma mieć odrębną kancelarię prezesa SN kierującego jej pracą. Izba ta może też samodzielnie kształtować projekt swego budżetu.

Sejm wybrał na początku marca 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć – klub Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły wtedy udziału w głosowaniu. Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia, wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm – wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl