M. Wassermann: Smog będzie jednym z najważniejszych zadań w czasie mojej prezydentury

Małgorzata Wassermann, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa, zapowiedziała, że jeżeli wygra wybory, to powoła wiceprezydenta, który będzie odpowiadał za walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

– Smog będzie jednym z najważniejszych zadań w czasie mojej prezydentury – zapowiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji prasowej.

– Chcąc pokazać, że problem smogu w Krakowie, problem naszego zdrowia i bezpieczeństwa jest istotny – zdecydowałam, że jeśli zostanę prezydentem, moje działania posuną się tak daleko, iż powołam wiceprezydenta ds. walki ze smogiem – podkreśliła Małgorzata Wassermann.

Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta zaznaczyła, że w Krakowie przez 1/3 roku oddycha się powietrzem z przekroczonymi normami zanieczyszczeń, a problem – mimo 16 lat rządów prezydenta Jacka Majchrowskiego – wciąż nie został rozwiązany. Jest na to kilka pomysłów:

– Szybsza wymiana pieców przy powrocie do pełnej kwoty 100 proc. dofinansowania. Kompleksowe dofinansowanie termomodernizacji budynków. Wsparcie dla nowych rozwiązań technologicznych związanych z odnawialnymi źródłami energii. Przyspieszenie zmian w polityce miejskiej spółki ciepłowniczej, aby objąć siecią kolejne budynki – wskazała polityk.

Piotr Woźny, pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. programu „Czyste powietrze”, przypomniał, że Kraków był kolebką walki ze smogiem w Polsce. Teraz będzie też swoistym laboratorium.

– Wchodzący w przyszłym roku zakaz stosowania paliw stałych powoduje, że Kraków stanie się takim gigantycznym laboratorium – czymś, co będzie obserwowane przez wszystkie inne miasta w Polsce, które mają problem z kwestią zanieczyszczonego powietrza – powiedział Piotr Woźny.

Jak zauważył Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Paweł Ciećko, Kraków nie jest oderwany od swojego otoczenia, dlatego aby osiągnąć pożądane efekty, należy bardzo mocno wdrożyć program ochrony powietrza dla miasta w ścisłej współpracy i koordynacji z gminami leżącymi wokół niego.

– Wierzę w to, że wreszcie w Krakowie będzie człowiek odpowiedzialny za powietrze, ale i również rozumiem, że w swoim obszarze będzie obejmował całe środowisko, bo wiara nie tylko przenosi góry, ale może spowodować to, że jedna z najpiękniejszych aglomeracji w Polsce będzie aglomeracją wzorcową – podkreślił Paweł Ciećko.

Program „Czyste powietrze” to sposób rządu na walkę ze smogiem. Trzy podstawowe filary programu to: wymagania dla kotłów na paliwa stałe, normy jakościowe dla paliw stałych oraz walka z ubóstwem energetycznym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl