M. Warchoł: KRS jest strażnikiem „nadzwyczajnej kasty”

W programie „Gość poranka” na antenie TVP Info wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślił, że Krajowa Rada Sądownictwa jest strażnikiem tego chorego systemu, który obecnie panuje w środowisku polskiego sądownictwa, dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości już rozpoczęło tam zmiany. Prawnik odniósł się również do kwestii zaostrzenia kar dla osób, które nie płacą alimentów.  

We Wrześni doszło do zatrzymania pijanej 45-letniej prokurator, która jechała samochodem mając we krwi 2,8 promila alkoholu, a sędzia sądu apelacyjnego „został ujęty za linią kas” za kradzież pendrive’ów – takie sytuacje pokazują różny charakter postępowań dyscyplinarnych zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku i są dowodem na konieczność zmian, jeśli chodzi o postępowania dyscyplinarne ws. sędziów – wskazał Marcin Warchoł.

Nie może być tak, że z osobą, która jest zatrzymana na gorącym uczynku i toczy się wobec niej jakieś postepowanie wyjaśniające, nic nie można zrobić – zaznaczył.

Wiceminister przypomniał, że 10 lat temu została przygotowana ustawa – zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny – zgodnie z którą uchylano sędziom w takich sytuacjach immunitet w ciągu 48 godzin.

W wielu systemach prawnych Unii Europejskiej immunitet nie istnieje – dodał.

Są kraje tzw. starych demokracji, gdzie nie ma czegoś takiego jak immunitet. Tam sędziowie czy prokuratorzy nie są ponad prawem, ale są zwykłymi obywatelami. Jeżeli obywatel popełniłby podobny czyn, to z dnia na dzień już by nie pracował. To są normalne i zdrowe reguły, które funkcjonują w wielu innych systemach prawnych. Niestety, tendencja do korporacjonizmu pewnych organów państwowych jest szalenie niebezpieczna i widzimy to w przypadku sędziów – podkreślił prawnik.

Obecnie reformie ulega Krajowa Rada Sądownictwa, która jest strażnikiem tzw. „nadzwyczajnej kasy” i tego chorego systemu, który aktualnie obowiązuje w środowisku polskiego wymiaru sprawiedliwości – powiedział w programie „Gość poranka” Marcin Warchoł.

Zmiany rozpoczynamy od Krajowej Rady Sądownictwa, gdzie musi być skrócona kadencja członków KRS-u. Nie jest możliwe dalsze funkcjonowanie systemu w takim kształcie, jaki jest obecnie.(…) Chciałbym przypomnieć, że kadencja ostatniego z członków krajowej rady kończy się w marcu 2020 r. My nie możemy czekać z reformą ustrojową do tego czasu. Zatem zmiany są tu konieczne i są głębokie argumenty za skróceniem kadencji – zaznaczył wiceszef resortu sprawiedliwości.

Prawnik odniósł się również do kwestii zaostrzenia kar dla niepłacących alimentów.

Jest to bardzo potrzebna ustawa. Milion dzieci w Polsce jest bez pieniędzy, które im się należą. Egzekucja w Polsce jest na bardzo niskim poziomie, bo wynosi zaledwie 19 proc., 25 proc. spraw było umarzanych, a mnóstwo spraw nie trafiało do sądów. Problem polega na tym, że przepisy, które obowiązują, dają furtkę na bezkarność. My chcemy to zmienić w taki sposób, że jeśli ktoś nie będzie płacił 3 miesiące, to będzie podlegał karze. Nie chodzi nam o to, aby wsadzać alimenciarzy do więzień, ale by dzieci otrzymywały należne im pieniądze – zaznaczył Marcin Warchoł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl