fot. Tomasz Strąg

M. Suski ws artylerii HIMARS: Najpierw zakup gotowego sprzętu, potem włączenie do systemu naszego przemysłu

Najpierw zakup gotowego sprzętu, a w następnej fazie „włączenie naszego przemysłu do tego systemu obronnego” – stwierdził szef gabinetu premiera Marek Suski pytany o to, że polski przemysł obronny najwyraźniej nic nie skorzysta na umowie z USA na dostawę zestawów artyleryjskich HIMARS.

Marek Suski był pytany w czwartek w TVP1 o podpisaną w środę w Warszawie umowę na dostawę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS. Cena za 20 wyrzutni z amunicją, kupowanych w ramach programu Homar, to 414 mln dolarów. Suskiego pytano, czy cena ta nie jest, jak twierdzi opozycja, zbyt wysoka, m.in. w związku z brakiem offsetu.

„Opozycja w ogóle nie chciała kupić. Ta współpraca ze Stanami Zjednoczonymi była, nazwijmy to sobie, dość frywolnie nazywana. Mówiło się o robieniu łaski Amerykanom, różne takie niegrzeczne zachowania. W święto narodowe USA była krytyka z ust premiera Donalda Tuska. Były takie bardzo nieprzyjemne elementy i opozycja nie zakupiła żadnego sprzętu. Więc jeżeli mówi, że 300 rakiet to jest coś złego, to chyba dlatego, że oni nie chcieli wcale. To ogromny sukces, zwiększenie bezpieczeństwa Polski” – powiedział szef gabinetu politycznego premiera.

Na uwagę, że wygląda na to, iż „polski przemysł nie będzie nic z tego miał”, Marek Suski powiedział, że „jest przygotowywany też element wkładu w te nowoczesne, samobieżne układy rakietowe, są rozmowy i najprawdopodobniej (w Polsce) będą produkowane samochody, na których będą montowane te rakiety”.

„Nam zależy na tym, byśmy mieli bezpieczeństwo szybko, stąd jest zakup sprzętu gotowego, a dopiero później, w następnej fazie, będziemy wchodzić również we włączenie naszego przemysłu do tego systemu obronnego” – dodał.

W ramach międzyrządowej umowy wartości 414 mln dolarów Polska otrzyma od USA 20 wyrzutni HIMARS, w tym 18 bojowych i dwóch w wersji ćwiczebnej. Kontrakt obejmuje też dostawy amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR. pojazdów dowodzenia, wozów amunicyjnych, ciągników ewakuacyjnych, a także wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Pierwszy dywizjon systemu zostanie pozyskany w konfiguracji maksymalnie zbliżonej do znajdujących się na wyposażeniu USA. Dostawy elementów systemu będą realizowane do 2023 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl