PAP/EPA

M. Salvini: wyzwolić Europę spod nielegalnej okupacji w Brukseli

Wicepremier Włoch Matteo Salvini podczas wiecu europejskich sojuszników jego partii, Ligi, w Mediolanie w sobotę mówił, że trzeba „wyzwolić Europę spod nielegalnej okupacji zorganizowanej w Brukseli przed laty”. Cytował wypowiedzi św. Jana Pawła II o Europie.

W przemówieniu na Piazza Duomo przed mediolańską katedrą do tysięcy swych zwolenników lider Ligi zarzucił przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claude’owi Junckerowi, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że „zdradzili Europę” i że zbudowali „Unię finansów i niekontrolowanej imigracji”.

„Tu na tym placu nie ma ekstremistów, rasistów czy faszystów. Tu nie ma ultraprawicy, ale jest polityka zdrowego rozsądku” – oświadczył Matteo Salvini.

„Ekstremiści – dodał – to ci, którzy rządzili Unią Europejską przez 20 lat”.

Włoski wicepremier i szef MSW oddał hołd św. Janowi Pawłowi II i przypomniał o przypadającej w sobotę 99. rocznicy jego urodzin.

Papież ten – podkreślił Matteo Salvini – „mówił o powołaniu Europy do braterstwa i solidarności”, „apelował do Europy, by odnalazła swe korzenie, a nie mówił o Turcji w Europie, bo Turcja nigdy w niej nie będzie”.

Matteo Salvini mówiąc o potrzebie obrony przed niekontrolowaną imigracją powiedział, że w przeciwnym razie kontynentowi grozi to, że zamieni się w „Eurabię”, przed którą przestrzegała pisarka Oriana Fallaci.

Na wiec europejskich sojuszników Ligi przed wyborami do PE przybyli przedstawiciele 11 ugrupowań z krajów UE, między innymi skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec i francuskiego Zjednoczenia Narodowego.

PAP/RIRM

drukuj