fot. flickr.com

M. Maliszewski: Ceny jabłek są nadal zbyt niskie

Ceny jabłek dla przetwórstwa są nadal niskie. Skupy płacą za jabłka  średnio ok. 20-tu groszy za kilogram. Nieco więcej można uzyskać za jabłka deserowe – od  50 gr do 80 gr za kg – podkreśla prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

Najważniejszymi rynkami zbytu są kraje Europy Południowej, Białoruś, Kazachstan i państwa UE. Część jabłek sprzedawana jest na Bliskim Wschodzie, w Indiach.

Po niedawnym proteście sadowników Ministerstwo Rolnictwa obiecało, że będzie wnioskować o większą unijną pomoc na wycofanie owoców z rynku. Polska otrzymała możliwość „zdjęcia” z rynku w zamian za unijną rekompensatę 88 tys. ton jabłek.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP przyznaje, że sytuacja jest trudna. Liczy na konstruktywne rozmowy z resortem rolnictwa.

– Cały czas oczekujemy na takie rozmowy. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy skierowaliśmy średnio raz w miesiącu pismo z propozycjami rozwiązania tej sytuacji i podjęcia rozmów. Były takie rozmowy w czasie protestu, ale uważamy, że działania, które są podejmowane, nadal są niewystarczające i będziemy używać różnych innych metod, żeby zdyscyplinować urzędników do większego niż do tej pory zainteresowania się problematyką, a jeśli to nie pomoże, to będziemy strajkować w Warszawie i pod zakładami przetwórczymi. Nie możemy dopuścić do tego, by nasze gospodarstwa traciły płynność finansową i bankrutowały – mówi Mirosław Maliszewski.

W sezonie 2015/2016 eksport jabłek wyniósł 860 tysięcy ton. Według prognozy Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, tegoroczne zbiory jabłek mają wynieść ponad 4 mln ton. GUS szacuje je na 3,5 mln ton.

RIRM

drukuj