fot. PAP/Rafał Guz

M. Kuchciński: Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Gruzji to bardzo ważny etap współpracy

Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Gruzji to kolejny, bardzo ważny etap współpracy obu krajów; będziemy go kontynuować w przyszłości – zapowiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił, że Gruzja ma w Polsce „gorących przyjaciół” i może na nas liczyć.

W środę w Senacie rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie I Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji, które otworzyli marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński, Stanisław Karczewski oraz przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze.

Marek Kuchciński podkreślił podczas konferencji prasowej poprzedzającej obrady, że Zgromadzenie jest „wydarzeniem, które w znacznym stopniu przekracza dotychczasową współpracę parlamentarną” Polski i Gruzji. Według marszałka, dla współpracy parlamentarnej obu krajów ważne są dwie płaszczyzny: historyczna, wynikająca z bardzo podobnych dziejów, walki o wolność i niepodległość oraz pragmatyczna – związana z „bardzo bogatą i świetną współpracą w ostatnich latach”.

Marszałek Sejmu podkreślił, ze inspiracją do powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji była podpisana w 2017 r. umowa o partnerstwie strategicznym między parlamentami obu krajów.

„Wówczas uznaliśmy, że powinniśmy poszukiwać dodatkowych, wzmocnionych form współpracy” – wskazał Marek Kuchciński.

„Dzisiaj rozpoczynamy kolejny, bardzo ważny etap naszej współpracy parlamentarnej i myślę, że będziemy go kontynuować w przyszłości” – zapowiedział marszałek Sejmu.

Irakli Kobakhidze podkreślił, że dzisiaj jest jeden z najważniejszych dni dla jego kraju i Polski.

„Zgromadzenie to jest fundament i początek naszej dużej współpracy” – ocenił.

Przewodniczący parlamentu Gruzji mówił również o wieloletniej przyjaźni, która łączy Polskę i Gruzję; dziękował polskim marszałkom za zaangażowanie w powołanie Zgromadzenia Parlamentarnego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zauważył, że Polska i Gruzja są krajami „bardzo odległymi od siebie geograficznie, ale tak bardzo podobnymi do siebie narodami – miłującymi wolność, demokrację, suwerenność i niepodległość”.

„To narody, które ciężko walczyły o swoją niepodległość i wolność” – zaznaczył marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski podkreślił, że relacje Polski i Gruzji są „świetne”, z czego – jak wskazał – jest ogromnie zadowolony i dumny. Podziękował Kuchcińskiemu i Kobakhidze za zaangażowanie we współpracę obu krajów. Zapowiedział, że podczas Zgromadzenia politycy będą rozmawiać m.in. o historii, która łączy Polskę i Gruzję, o współpracy bilateralnej i przyszłości.

Stanisław Karczewski zwrócił uwagę, że Polska należy do UE oraz innych instytucji „bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej”. Jak dodał, Gruzja również ma takie ambicje i jak zapewnił nasz kraj wspierał, wspiera i będzie wspierał te dążenia.

„Gruzja ma w Polsce gorących przyjaciół. Gruzja może liczyć na Polskę” – oświadczył marszałek Senatu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl