M. Kuchciński: Sejm zdecyduje czy w środę będą głosowane projekty o sądach i o KRS

W środowym bloku głosowań Sejm zdecyduje czy przeprowadzić trzecie czytanie projektów nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów – poinformował w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

„Wniosek związany z Krajową Radą (Sądownictwa), wprowadzenie trzeciego czytania Krajowej Rady Sądownictwa i Prawo o ustroju sądów powszechnych rozpatrzymy w bloku głosowań” – powiedział Kuchciński na początku środowych obrad Sejmu.

Wcześniej posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zgłosiła wniosek formalny o przerwę w pracach izby.

„Dzisiaj nagle PiS zadecydował o wprowadzeniu pod obrady Sejmu dwóch ustaw podporządkowujących sobie polskie sądy. Chodzi o ustawę o upartyjnieniu Krajowej Rady Sądownictwa i ustawę o usuwaniu prezesów sądów” – powiedziała.

Projekty nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów już kilka razy były zdejmowane z porządku obrad.

Głosowanie nad tymi projektami planowano na początek czerwca; potem przenoszono je na posiedzenie 20-22 czerwca, kiedy także odwołano głosowania nad tymi punktami. Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) mówił wtedy PAP, że nowelizacje będą przyjęte przed sejmowymi wakacjami, a wnioskodawcy poczekają na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego ws. wniosku Prokuratora Generalnego na ustawę o KRS, od czego będzie zależeć ostateczny kształt projektu o KRS, a być może także w części ustawy o sądach.

TK ogłosił wyrok 20 czerwca. Orzekł, że przepisy o obecnych zasadach wyboru sędziów do KRS są niekonstytucyjne; za niezgodne z konstytucją uznał też indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów.

Rządowy projekt noweli ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji – która chce odrzucenia projektu – kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

Z kolei projekt nowelizacji Usp autorstwa posłów PiS zakłada zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości i wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom. PiS podkreśla, że projekt służy obiektywizacji rozpatrywania spraw i jest kolejnym krokiem w reformie wymiaru sprawiedliwości. Według opozycji – która wnosi o jego odrzucenie – projekt „wywraca konstytucyjny porządek, oparty na klasycznym trójpodziale władzy”.

Oba projekty krytycznie oceniają środowiska sędziowskie, SN, KRS, a także RPO.

Na początku obrad wnioski o przerwę w pracach Sejmu składali również inni politycy opozycji – Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) oraz Cezary Tomczyk (PO). Meysztowicz powiedział, że jego partia złożyła wniosek o przedstawienie informacji przez szefa MON ws. „niewyjaśnionych kontaktów wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego z osobami podejrzanymi o szpiegostwo na rzecz Rosji”.

Tomczyk powiedział, że PO składa wniosek o informację rządu, „aby wyjaśnić istotę tak wielu powiązań z Rosją ludzi pana ministra Antoniego Macierewicza i jego samego”.

Kuchciński poinformował, że marszałek ma czas do czterech miesięcy na rozpatrzenie wniosków o wprowadzenie punktów do porządku dziennego. Poprosił też przedstawicieli Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu o poinformowanie posłów, „żeby tego typu wniosków w tej chwili nie składali”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl