PAP/Jakub Kamiński

M. Jakubiak i P. Liroy-Marzec podpisali wspólną deklarację programową

Posłowie Marek Jakubiak i Piotr Liroy-Marzec podpisali wspólną deklarację programową. Działanie to wpisuje się w tworzenie nowej partii Federacja Jakubiak – Liroy.

Z ugrupowaniem miał też współpracować Paweł Kukiz. Polityk ostatecznie wycofał się z rozmów, zarzucając ich uczestnikom zmianę warunków gry.

Lider Kukiz’15 postawił warunek, że decyzję o współpracy podejmie dopiero, gdy pozna stanowisko PSL-u o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych.

Poseł Marek Jakubiak powiedział podczas konferencji prasowej, że jest zdumiony nieobecnością na niej Kukiza. Dodał, że deklaracja, która została podpisana, ma podkreślać standardy demokratyczne, do których chcą dążyć jej sygnatariusze.

– Przede wszystkim obywatel, przede wszystkim demokracja, a jeszcze chcę powiedzieć, że ten e-voting, który chcemy wprowadzić, jest praktycznie standardem w części świata i nie bójmy się tego. Chcemy doprowadzić do tego, żeby każdy obywatel, który ma komórkę, mógł oddać swój głos w każdym czasie, kiedy są ogłoszone wybory. Ponadto chcę Państwu powiedzieć, że referendum – my jesteśmy współautorami tych wszystkich pomysłów, tych postulatów, które będziemy czytali – referendum bezprogowe też nie jest niczym dziwnym, bo absolutnie inspiruje obie strony sporu do frekwencji, która ostatnio w Polsce osiąga maksymalne wysokości – podkreślił Marek Jakubiak.   

Deklaracja, jaką podpisali Liroy-Marzec i Jakubiak, zakłada oprócz możliwości głosowania przez internet i obligatoryjnych referendów także m.in. przywrócenie biernego prawa wyborczego kandydatom niestartującym z list partyjnych i odwołanie posła podczas kadencji. Politycy chcą też zachowania złotego jako waluty narodowej.

 

RIRM

drukuj