M. Błaszczak: w sprawach o odszkodowania dla weteranów nie powinno być przedawnienia

W sprawach o odszkodowania dla rannych weteranów nie powinno się stosować przesłanki przedawnienia – uważa minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON poinformował, że polecił, by resort przekazał takie stanowisko Prokuratorii Generalnej.

Prokuratoria reprezentuje skarb państwa w procesach o odszkodowania i zadośćuczynienia dla poszkodowanych weteranów.

„Na moje polecenie MON przekazało do Prokuratorii Generalnej opinię na temat spraw o odszkodowania dla rannych weteranów. Przesłanka przedawnienia nie powinna być stosowana. Deklaruję współpracę resortu w tej sprawie. Żaden z poszkodowanych weteranów nie zostanie bez pomocy” – podkreślił Mariusz Błaszczak we wtorek na Twitterze.

Pod koniec marca resort obrony poinformował o powołaniu pełnomocnika MON ds. współpracy z weteranami. Powierzono mu opracowanie przepisów zmierzających do poprawy sytuacji żołnierzy poszkodowanych na misjach oraz analizę kwestii zawarcia ugód z poszkodowanymi.

Na stanowisko pełnomocnika wyznaczono dyrektora departamentu spraw socjalnych MON. W pracach nad nowelizacją ustawy o weteranach działań poza granicami państwa priorytetem ma być poprawa sytuacji finansowej żołnierzy poszkodowanych podczas misji, przyznanie im wyższych świadczeń i znaczne rozszerzenie katalogu pomocy medycznej oraz świadczeń rehabilitacyjnych.

W marcu portal Onet poinformował, że warszawski sąd oddalił – z powodu przedawnienia, nie kwestionując uszczerbku na zdrowiu – powództwo jednego z weteranów, który został ciężko ranny w Afganistanie. Precedensowy wyrok w sprawie zadośćuczynienia, odszkodowania i comiesięcznej renty dla żołnierza rannego w Afganistanie został wydany w 2016 r. przez sąd w Warszawie.

Podczas operacji w Afganistanie obrażenia w działaniach bojowych odniosło 869 żołnierzy i cywilów, z czego 361 zostało rannych – wymagało opieki medycznej powyżej siedmiu dni.

Status weterana ma obecnie ok. 20 tys. osób, a weterana poszkodowanego miało jesienią ub.r. 775 żołnierzy i funkcjonariuszy. Ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych – tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl