fot. PAP/Lech Muszyński

Lubuskie: Obchody Maryjnego Roku Jubileuszowego

W Rokitnie w woj. lubuskim odbyły się w niedzielę główne uroczystości Maryjnego Roku Jubileuszowego, obchodzonego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej z okazji 350. rocznicy obecności obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej w tamtejszym sanktuarium.

W tym roku mija również 30 lat od koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

Niedzielne obchody rozpoczęła modlitwa różańcowa i katecheza jubileuszowa, a ich głównym wydarzeniem była suma odpustowa pod przewodnictwem metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza.

„Przeżywamy też 30 rocznicę koronacji Matki Bożej Cierpliwie słuchającej i wciąż pamiętamy wołanie ks. kard. Józefa Glempa, metropolity warszawskiego, który nakładając królewską koronę prosił w imieniu nas wszystkich, byśmy tu w Rokitnie uczyli się być bardziej ludźmi, bardziej Polakami. Ciszę się, że naszej modlitwie, tak jak przed 30-laty przewodniczy kolejny metropolita warszawski, ksiądz kardynał Kazimierz Nycz” – powiedział przed rozpoczęciem sumy biskup zielonogórsko-gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński.

Ksiądz biskup prosił księdza kardynała o złożenie najświętszej ofiary w intencji wszystkich pielgrzymów jubileuszowego roku.

„Moi drodzy stoimy tutaj dzisiaj na modlitwie. Chcemy prosić Pana Boga byśmy umieli, tak jak Maryja Cierpliwie Słuchająca, słuchać Boga i słuchać innych ludzi. Żebyśmy potrafili słuchać i wysłuchiwać tego wszystkiego co Pan Bóg i inni ludzie mają nam do powiedzenia, co nas wzbogaca, co nas wzmacnia i żebyśmy byli ludźmi, którzy potrafią w ten sposób budować cywilizację miłości, przede wszystkim swoim własnym życiem…” – mówił ks. kard. Kazimierz Nycz.

Zaznaczył, że słowa są zawsze ważne i mogą jednoczyć, budować miłość, ale mogą też dzielić, czego doświadczamy obecnie.

„…Najważniejsze jest to, żeby za słowami, pięknymi słowami, słowami które budują, szły nasze czyny, wszystkich nas, jak tu jesteśmy. Wszystkich nas, którzy stanowią kościół i którzy stanowią naszą Ojczyznę…” – powiedział ksiądz kardynał.

Po Eucharystii, w programie „Królowej Orła Białego” wystąpił Chór Kameralny „Adoramus” ze Słubic wraz z Rokitniańską Orkiestrą Jubileuszową. Wydarzeniem towarzyszącym uroczystościom kościelnym była wystawa gorzowskiego muzeum pt. „Archeologia niebiańska” prezentująca przedmioty znalezione podczas prac remontowych w gorzowskiej katedrze.

Podczas obchodów roku jubileuszowego do sanktuarium w Rokitnie dotarło wiele pielgrzymek środowiskowych.

We wtorek (18 czerwca br.) biskup zielonogórsko-gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył w Rokitnie Mszy św. zamykającej obchody Maryjnego Roku Jubileuszowego.

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej został namalowany na początku XVI w. W XVII w. trafił do Kazimierza Jana Opalińskiego, opata cystersów z Bledzewa, który ze względu na wzrastający kult przeniósł obraz do kościoła w Rokitnie.

Liczne świadectwa łask doznanych za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej z Rokitna skłoniły biskupa poznańskiego do powołania specjalnej komisji, która w 1670 r. uznała wizerunek za cudowny i postanowiła, że obraz na stałe pozostanie w Rokitnie.

Po II wojnie światowej obwołano Matkę Bożą z Rokitna patronką rodzącej się na tych terenach polskiej administracji kościelnej. Decyzję tę potwierdził później papież Paweł VI ustanawiając Matkę Bożą Rokitniańską patronką diecezji gorzowskiej oraz wyznaczając datę święta patronalnego na 15 sierpnia.

18 czerwca 1989 r. obraz rokitniański został uroczyście ukoronowany, a 3 maja 2002 r. kościół w Rokitnie uzyskał tytuł bazyliki mniejszej.

Zgodę na zmianę daty uroczystości patronalnej z 15 sierpnia na 18 czerwca wyraziła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę obecnego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego.

Kult Matki Bożej z Rokitna stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyróżniających Kościół zielonogórsko-gorzowski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl