Lublin: warsztaty złotnicze, zwiedzanie skansenu i ruin zamku w Noc Muzeów

Udział w warsztatach złotniczych, robienia witraży, zwiedzanie ruin zamku w towarzystwie duchów, poszukiwanie zaginionej dziewczyny w skansenie – to niektóre propozycje placówek kultury w Lubelskiem na sobotnią Noc Muzeów.

Propozycje wystaw, pokazów i warsztatów, które odbędą się podczas Nocy Muzeów, zaprezentowali w środę na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele placówek muzealnych i kulturalnych w Lublinie i regionie.

„Co rok przybywa placówek uczestniczących w Nocy Muzeów i oferowanych propozycji. To bardzo pozytywne” – podkreśliła dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska.

W Muzeum Lubelskim, mieszczącym się na Zamku Lubelskim, zaplanowano rodzinne warsztaty wykonywania witraży z motywami najcenniejszego zabytku tej placówki – bizantyńsko-ruskich fresków w gotyckiej kaplicy Trójcy Świętej. Będzie można dowiedzieć się, jak w XV w. malował freski ich autor, mistrz Andrzej i wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu The Snopkers Ansamble.

Na dziedzińcu zamkowym zaprezentowany zostanie pokaz żonglerki flagami i spektakl „Noc w muzeum”. Zespół tańca dawnego Belriguardo pokaże jak wyglądały stroje, muzyka i tańce w średniowieczu. Na wzgórzu zamkowym będzie można oglądać pojazdy używane w II Korpusie gen. Władysława Andersa podczas walk we Włoszech w latach 1944–45.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na warsztaty złotnicze, podczas których będzie można zapoznać się z technikami wyrobu biżuterii. Przygotowano wykład o złocie i oprowadzanie po wystawie srebrnych cukiernic. W filii tego muzeum, na Zamku w Janowcu nad Wisłą, przewodnicy oprowadzą chętnych po ruinach, w których – według legendy – ukazują się duchy.

Nocną wędrówkę po dawnej wiosce i przedwojennym miasteczku, w poszukiwaniu zaginionej młodej dziewczyny, przygotowało Muzeum Wsi Lubelskiej. Scenariusz zabawy przewiduje spotkanie z Cyganami z obozowiska nieopodal wsi, z tajemniczym paniczem z dworu i inne niespodzianki prowadzące do wyjaśnienia zagadki zniknięcia wieśniaczki.

Muzeum na Majdanku zaprezentuje oryginał dziennika Jadwigi Ankiewicz, 16-letniej więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, która potajemnie spisywała swoje obozowe przeżycia. Pokazane będą znaleziska odkryte podczas badań archeologicznych na terenie dawnego obozu zagłady w Sobiborze. Od pracowników muzeum będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób konserwuje się takie znaleziska, co dzieje się z artefaktami trafiającymi do muzeum, jak tworzy się muzealne bazy danych. Muzealnicy opowiedzą też jak powstają multimedialne wystawy, na przykładzie ekspozycji „Więźniowie Majdanka”.

W Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie będzie można zapoznać się z popularną niegdyś grą Pall Mall, polegającą na uderzaniu kijem niewielkiej piłeczki, aby trafić nią do celu. Taką rozrywką uprzyjemniał sobie czas pretendent do polskiego tronu Maksymilian III Habsburg, gdy w XVI w. został uwięziony na krasnostawskim zamku przez hetmana Jana Zamoyskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl