fot. pkwp.org

Lublin: Ruszyła kampania „Wolni – Niewolni” na rzecz pomocy ofiarom handlu ludźmi w Afryce

Ruszyła kampania „Wolni – Niewolni”. Jej celem jest zebranie środków potrzebnych głównie na uratowanie i rehabilitację dzieci i osób dorosłych, będących ofiarami handlu ludźmi w Afryce. Zebrane pieniądze zostaną przekazane fundacji HAART Kenya, która pomaga takim osobom. Akcja potrwa do czerwca.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że około 40 mln osób rocznie pada ofiarą handlu ludźmi. To więcej niż mieszkańców Polski – wskazuje Radosław Malinowski, polski misjonarz świecki, który od 15 lat pracuje w Kenii, zajmując się głównie problemem handlu ludźmi.

– To są statystyki, ale za każdą tą osobą stoją niesamowite dramaty. W naszej pracy spotykamy się z dziewczynkami, które przeżyły w ciągu roku, dwóch lat tyle, że to by wystarczyło na całe życie. To są osoby, które zostały porwane z domów, zmuszone do prostytucji, wielokrotnie gwałcone, bite. Czasami są to osoby już kalekie, którym tak zniszczono zdrowie w trakcie eksploatacji, że one nie są w stanie funkcjonować samodzielnie czy bez interwencji medycznej – zaznacza Radosław Malinowski założyciel Haart Kenya.

Takim osobom pomaga Fundacja HAART Kenya. Polska również nie jest obojętna na krzywdę, jaka dzieje się w Afryce, czego dowodem jest zainaugurowana w czwartek w Lublinie kampania „Wolni-Niewolni”.

Pierwszym, głównym celem kampanii jest pomoc ofiarom handlu ludźmi. Drugim – równie ważnym – jest uświadomienie każdemu z nas, że niewolnictwo nie jest historią – akcentuje wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek.

– Niewolnictwo nie skończyło się wraz z wojną secesyjną w Stanach Zjednoczonych, niewolnictwo, niestety, to jest potężny problem XXI wieku. To jest ponad 40 mln ofiar – ludzi, którzy traktowani są jak przedmioty i są po prostu przedmiotem handlu – zauważa prof. Przemysław Czarnek.

Handlu ze względu na prostytucję, na pracę niewolniczą, ze względu na handel organami tych ludzi.

– Mamy nadzieję, że ta akcja dotknie także ludzi, którzy są spoza tych ziem, spoza tego terenu, ponieważ sprawa jest niesamowicie ważna, bo te cierpienie dotyka przede wszystkim dzieci, osób najmłodszych, przede wszystkim dziewczynek na terenie Kenii, ale też na terenie innych krajów afrykańskich – podkreśla ks. Paweł Antosiak z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Poparcie dla zbiórki wyraził metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik.

– 100 lat po odzyskaniu niepodległości naszej Ojczyzny, wspominając, że sami byliśmy 123 lata w niewoli, musimy się przyczynić do tego, aby choć w jednym kraju, w jednym miejscu, ta ludzka wolność mogła ogarnąć szersze kręgi ludzi – mówi ks. abp Stanisław Budzik.

Organizatorami kampanii „Wolni – Niewolni” są: HAART Kenya, organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Lubelski Urząd Wojewódzki i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie. 

Więcej informacji na temat kampanii można zobaczyć [tutaj]

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl