Lubelskie. Uczczono 73. rocznicę bitwy pod Osuchami

Bitwę pod Osuchami trzeba przywołać do pamięci zbiorowej – uważa p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, który uczestniczył w niedzielę w obchodach 73. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Osuchami.

Kasprzyk podkreślił, że bitwa pod Osuchami, upamiętniona na jednej z płyt Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, „to historia nie lokalna, to historia ogólnonarodowa”.

„Osuchy trzeba przywołać do pamięci zbiorowej, przypomnieć o tej największej bitwie partyzanckiej stoczonej w czasie II wojny światowej, dlatego że żołnierze, którzy tu walczyli i ginęli, to byli ci, którzy dbali o to, aby naród polski nie stracił ducha” – powiedział PAP Kasprzyk.

Kasprzyk wziął udział w uroczystości według ceremoniału wojskowego na cmentarzu poległych żołnierzy w Osuchach. Do zebranych tam osób powiedział, że „testamentem dla nas współczesnych” są słowa przysięgi, jaką składali żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy przysięgali być wiernym Rzeczypospolitej.

„Tę przysięgę wierności każdy z nas musi składać każdego dnia. Przysięgać być wiernym Rzeczpospolitej. Dzisiejsza Polska nie wymaga od nas, tak jak od tamtego pokolenia, daniny krwi, ale wymaga nieustannie wierności. Bądźmy wierni i ten ślub wierności złóżmy dzisiaj na grobach tych, którzy zginęli, na grobach bohaterów naszej wolności” – powiedział Kasprzyk.

W uroczystościach w Osuchach wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy, kombatanci, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń patriotycznych, przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści z Lubelszczyzny. Żołnierze oddali salwę honorową, odczytano apel poległych.

Po zakończeniu części oficjalnej mieszkańcy uczestniczyli w „Pikniku militarnym”, podczas którego odbyła się m.in. inscenizacja historyczna nawiązująca do bitwy sprzed 73 lat, z udziałem grupy historycznej „Wir”.

Podczas obchodów wręczono też nagrody finalistom XVIII Powiatowego Konkursu O AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej. Konkurs poprzedza organizowane rokrocznie uroczystości rocznicowe w Osuchach. Jego celem jest podtrzymywanie zwłaszcza w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu i dumy z bohaterskiego dziedzictwa przodków. W tegorocznej edycji w konkursie wzięło udział 46 uczniów, w trzech kategoriach wiekowych, z 23 szkół powiatu biłgorajskiego.

Uroczystości 73. rocznicy bitwy pod Osuchami objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

Bitwa pod Osuchami była największą bitwą partyzancką i jednym z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej. Podczas skierowanej przeciw partyzantom operacji Sturmwind II (Wicher II) 21 czerwca 1944 r. oddziały niemieckie otoczyły kompleks Puszczy Solskiej, w którym znajdowały się zgrupowania AK, BCh, AL i partyzantów radzieckich. Dowódcy poszczególnych ugrupowań nie porozumieli się, wskutek czego oddziały walczyły oddzielnie.

W nocy z 24 na 25 czerwca pod Osuchami, oddziały AK i BCh podjęły prób przerwania okrążenia. Bitwa zakończyła się klęską partyzantów. Nieznana jest dokładna liczba poległych, według różnych źródeł było ich kilkuset. Od 25 do 28 czerwca oddziały niemieckie z psami przeczesywały las w poszukiwaniu ukrywających się na drzewach, w zaroślach i na bagnach ludzi. Pojmani partyzanci byli albo zabijani na miejscu, albo torturowani i rozstrzeliwani.

Podczas akcji Sturmwind II Niemcy dokonywali również pacyfikacji wielu miejscowości – zginęło kilkuset ludzi, tysiące wysiedlono. Osuchy zostały wtedy spalone – żołnierze niemieccy rozstrzelali tu ok. 40 osób, a ponad 100 wywieziono do obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie.

O bitwie przypomina w Osuchach cmentarz, usytuowany w lesie, na którym pochowanych jest ok. 250 partyzantów. Na cmentarzu znajduje się też obelisk z tablicą upamiętniającą poległych tu w walce żołnierzy AK i BCh. Obok cmentarza zbudowano Dom Pamięci, w którym urządzono wystawę poświęconą bitwie pod Osuchami.

PAP/RIRM

[GALERIA] Lubelskie. Uczczono 73. rocznicę bitwy pod Osuchami fot. PAP/Wojciech Pacewicz

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl