fot. PAP/Darek Delmanowicz

LOT odwołał kolejnych 11 rejsów

LOT – w związku z nielegalnym strajkiem części załogi – odwołał dziś 11 rejsów z i do Warszawy – poinformowała spółka. Od środy przewoźnik odwołał w sumie ponad 50 rejsów. Dziś rozpoczął się 8. dzień protestu przedstawicieli dwóch związków zawodowych.

Spółka tłumaczy, że strajk jest nielegalny, a każdy odwołany rejs to dla LOT olbrzymie koszty. Wczoraj sąd oddalił zażalenie związków zawodowych działających w PLL LOT dotyczące zabezpieczenia sądowego ws. strajku w spółce. Kolejne orzeczenie sądu przemawia za tym, że strajk jest nielegalny.

Władze spółki zaapelowały też do tych, którzy się wahają, co zrobić w tej sytuacji, żeby się do strajku nie przyłączali. A 67 osób zwolnionych dyscyplinarnie może podjąć rozmowy z zarządem – zaznaczono.

Już wiadomo, że mimo apeli OPZZ do strajku nie dołączą związkowcy z NSZZ „Solidarność” działający w LOT. To suwerenna decyzja naszych kolegów – powiedział rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski.

„Solidarność”, ale nie tylko, bo jest tam więcej związków zawodowych, podpisały porozumienie o podwyżkach oraz zmian w regulaminie. Zawarły porozumienie, zatem nie są już ani stroną sporu, a tym bardziej nie są stroną strajku. Oczekiwanie, że teraz nagle się włączą czy zaczną udzielać poparcia strajkującym, jest trochę nie na miejscu – zaznaczył Marek Lewandowski.

Kilkadziesiąt osób pikietuje na terenie siedziby PLL LOT w Warszawie. Związkowcy domagają się przede wszystkim przywrócenia do pracy zwolnionych dyscyplinarnie z pracy przewodniczącej Moniki Żelazik, a także 67 innych osób.

RIRM

drukuj