Los umowy CETA wciąż niepewny

W czwartek odbędzie się szczyt UE-Kanada poświęcony umowie CETA. Kanada jest gotowa podpisać umowę. Przeciwny CETA jest rząd Walonii, czyli francuskojęzyczny region Belgii. To blokuje podjęcie ostatecznej decyzji przez Unię Europejską. Protesty przeciwko umowie odbywały się w całej Europie.

Dr Marian Szołucha z Forum dla Wolności i Rozwoju podkreśla, że idea zniesienia barier w handlu zagranicznym transatlantyckim jest słuszna. Ekspert ma jednak trzy zastrzeżenia do umowy, która była bardzo długo utrzymywana w tajemnicy.

Jest podejrzenie, czy CETA nie jest TTIP wprowadzanym bocznymi drzwiami. Do tego dochodzą dwie niebezpieczne dla Polski rzeczy: po pierwsze, wprowadzenie dopuszczenia niższych standardów żywnościowych i konkurencji ze strony wysoko uprzemysłowionych i wielkoobszarowych państw, bo Kanada ma większe od każdego z członków Unii Europejskiej terytorium. Po drugie, trybunały arbitrażowe, które już dzisiaj istnieją, ale w wyniku wprowadzeniu umowy CETA niewątpliwie zyskałyby na znaczeniu. Takie kraje jak Polska zwykle przegrywają w trybunałach arbitrażowych w starciu z wielkimi międzynarodowymi korporacjami – wskazuje dr Szołucha.

Źródła unijne informowały, że jeśli Belgii nie uda się przełamać impasu w sprawie CETA do poniedziałku wieczorem, przywódcy Unii Europejskiej rozważą odwołanie ceremonii podpisania tej umowy, która została zaplanowana na czwartek w Brukseli. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, po rozmowie z premierem Kanady, powiedział, że szczyt jest wciąż możliwy.

Porozumienie UE-Kanada przewiduje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl