fot. Rubajczyk Arkadiusz

Łódzcy terytorialsi ćwiczyli niebieską taktykę

W czwartek 18 lipca br. w obszarze plaży w Treście nad Zalewem Sulejowskim odbyło się szkolenie dla żołnierzy WOT związane z działaniami w wodzie i na wodzie.

„Wojska Obrony Terytorialnej powstały celem wspierania lokalnych społeczności na czas wojny oraz w czasie pokoju w ramach działań kryzysowych. Umiejętności związane z działaniem w wodzie może być wykorzystane przez naszych żołnierzy w każdym czasie” mówi dowódca 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu podpułkownik Marcin Markiewicz.

W ramach dzisiejszego szkolenia łódzcy terytorialsi uczyli się m.in:

– zasad bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy tonącym i osobom wyciągniętym z wody,

– obsługi i pływania łodzią rozpoznawczą, od samego jej rozłożenia i napompowania a także załadunku i rozładunku sprzętu wojskowego,

– obsługi i pływania łodzią saperską w tym podejmowania z wody osób, czyli ratowania tonących,

– przerzucania drogą wodną żołnierzy i sprzętu wojskowego,

– naprawy sprzętu wodnego w różnych warunkach,

– normy pływackiej w oporządzeniu (25 m w wodzie),

– przemieszczania się przez żołnierzy drogą wodną i w wodzie w pełnym oporządzeniu.

Dzisiejsze szkolenie było ostatnim elementem ćwiczeń, które żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywali wspólnie z żołnierzami JWK w Lublińcu.

91 batalion lekkiej piechoty w Zgierzu liczy już ponad 700 żołnierzy z całego terenu łódzkiego. Pod koniec sierpnia pierwsza grupa łódzkich Terytorialsów odbędzie coroczne dwutygodniowe szkolenie poligonowe. 9ŁBOT obejmuje w ramach swojej odpowiedzialności rejon województwa łódzkiego. Na terenie województwa są planowane jeszcze 3 bataliony – następnym będzie 92 blp w Kutnie.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to – poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi – piąty rodzaj sił zbrojnych. Każdy w wieku 18 – 63 (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz 18 – 55 lat (w przypadku szeregowych) kto przejdzie postępowanie kwalifikacyjne może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O szkoleniu w WOT mówimy, że spełnia kryteria „2I” tzn. innowacyjne i intensywne. Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to profesjonalne szkolenia specjalistyczne przydatne również na cywilnym rynku pracy, jak i nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych w życiu codziennym i w różnych sytuacjach życiowych, jak np. udzielanie pierwszej pomocy, uzdatnianie wody do picia czy rozpalanie ognia.

Mjr Arkadiusz Rubajczyk/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl