Litwa: życzenia władz dla Polaków z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przekazała dziś Polsce pozdrowienia; Polaków i Litwinów pozdrowił też mer Wilna Remigijus Szimaszius. Na wileńskim Placu Konstytucji wywieszono biało-czerwoną flagę.

Uroczystości z udziałem przedstawicieli polskiej dyplomacji i społeczności polskiej tradycyjnie odbyły się też na Cmentarzu na Rossie przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dalia Grybauskaite w liście do prezydenta Andrzeja Dudy podkreśliła, że „rocznica (uchwalenia) Konstytucji 3 Maja jest okazją do przypomnienia o wyjątkowych więziach łączących oba narody”, polski i litewski, które „są nie tylko sąsiadami, ale też partnerami”.

„Mamy te same wyzwania, łączą nas jednakowe poglądy na sprawy regionalne, wspólne interesy w Europie i strukturach transatlantyckich oraz jeden cel – zapewnienie dobrobytu i bezpieczeństwa naszym obywatelom” – czytamy w liście litewskiej prezydent.

Mer Wilna Remigijus Szimaszius, zwracając się z życzeniami do Litwinów i Polaków, przypomniał, że Konstytucja 3 Maja została wydana także w języku litewskim. Nawiązując do wydarzenia z wtorku, gdy w Wilnie policjant przez pomyłkę zażądał usunięcia polskiej flagi, zachęcił do powtórzenia lekcji z historii.

We wtorek wileński policjant nakazał Lilii Kiejzik, kierowniczce Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie, usunięcie zawieszonej na balkonie polskiej flagi, gdyż wzięto ją mylnie za flagę Związku Radzieckiego, a litewskie ustawodawstwo zabrania eksponowania symboli sowieckich i faszystowskich.

Ambasador Polski na Litwie Jarosław Czubiński, przemawiając do licznie zebranych na Cmentarzu na Rossie, zaznaczył, że pierwszą w Europie konstytucję przed 226 laty uchwalili „Polacy wraz z Litwinami”.

„Trzeba pamiętać, że wtedy tworzyliśmy wspólne państwo. Jesteśmy z tego prawdziwie dumni” – powiedział ambasador.

Wskazał, że „idee reformy władzy głosił już 200 lat wcześniej zamieszkały w Wilnie ksiądz Piotr Skarga, a ojczyzny przed upadkiem bronił poseł z Litwy Tadeusz Rejtan”.

„Twórcami Konstytucji byli między innymi związani z Litwą Kazimierz Nestor Sapieha, Józef Kazimierz Kossakowski, Józef Zabiełło, Kazimierz Konstanty Platter, Jacek Antoni Puttkamer. Konstytucji bronił urodzony w Wielkim Księstwie Litewskim Tadeusz Kościuszko, późniejszy bohater wielu narodów świata, którego 200. rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy” – powiedział ambasador Czubiński.

Na Litwie dzień Konstytucji 3 Maja jest zaliczany do dni upamiętnianych, ale nie jest to dzień wolny od pracy i nie ma tradycji związanych z tą datą. Część społeczeństwa litewskiego uważa, że Konstytucja 3 Maja zapoczątkowała utratę niezależności Litwy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl