Litwa żegna się z obrazem Wojciecha Gersona „Chrzest Litwy”

Blisko 30 tys. osób obejrzało obraz Wojciecha Gersona „Chrzest Litwy”, który od września jest eksponowany w wileńskim Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w ramach 630. rocznicy chrztu Litwy. Po weekendzie obraz wróci do Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie.

Monumentalne dzieło (7 m na 7 m), które zostało namalowane z okazji 500. rocznicy chrztu Litwy, można obejrzeć jeszcze w Wilnie przez sobotę i niedzielę; następnie obraz powróci do Warszawy.

„Prezentacja obrazu przez kilka miesięcy była wyjątkowym wydarzeniem, a uroczystość jego odsłonięcia z udziałem m.in. marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, czołowych litewskich polityków na czele z premierem Sauliusem Skvernelisem, metropolitą wileńskim księdzem arcybiskupem Gintarasem Grusasem oraz metropolitą warszawskim księdzem kardynałem Kazimierzem Nyczem, była kulminacją obchodów 630. rocznicy chrztu Litwy” – powiedział PAP dyrektor Pałacu Wielkich Książąt Litewskich Vydas Dolinskas.

Według niego sprowadzenie do Wilna płótna Gersona „było też sukcesem dyplomacji kulturalnej”.

„Realizacja tego projektu stworzyła możliwość i dobrą kulturalną otoczkę do spotkania polityków naszych państw i spokojnych rozmów politycznych” – wskazał dyrektor.

W ramach zakończenia ekspozycji „Chrztu Litwy” w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w piątek odbyła się dyskusja historyków i kulturoznawców na temat drogi Litwy do chrześcijaństwa, procesów historycznych, jakie miały miejsce pod koniec XIV w., a także wpływów przyjęcia chrześcijaństwa na rozwój litewskiej państwowości, transformacji społecznej i rozwój kultury.

Na sobotę i niedzielę, a więc ostatnie dni ekspozycji obrazu, zaplanowano bezpłatne warsztaty artystyczne, tematyczne wycieczki po muzeum przypominające o dążeniach Litwy do chrztu w XIII w., prezentujące znaczenie cywilizacyjne tego wydarzenia, a także historyczne kontakty Litwy z Polską.

Przez sto lat obraz był uznany za zaginiony, dlatego nie jest znany szerokim kręgom odbiorców, ani dostatecznie zbadany. Przed kilkoma laty płótno zostało odnalezione i powróciło do Polski; obecnie znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Po raz ostatni obraz był eksponowany w 1890 roku na wystawie malarstwa w Los Angeles w USA.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl