Litwa: Akcja krwiodawstwa w hołdzie powstańcom styczniowym

W przededniu 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, Wileńska Młodzież Patriotyczna zrzeszona przy Związku Polaków na Litwie zorganizowała w niedzielę w hołdzie powstańcom akcję krwiodawstwa, w której udział wzięło około 20 osób.

„W odróżnieniu od powstańców nie musimy przelewać krwi, ale możemy się nią podzielić z potrzebującymi” – powiedziała PAP prezes Polskiej Młodzieży Patriotycznej Magdalena Bartoszewicz.

Magdalena Bartoszewicz była jedną z pierwszych, która oddała krew. Według niej „to wspaniałe uczucie, gdy uświadamiasz sobie, że coś dobrego robisz dla swego miasta, kraju, dla konkretnej osoby, która potrzebuje twojej krwi”.

Na Litwie honorowi krwiodawcy w podzięce otrzymują od Narodowego Centrum Krwi m.in. bilety do kina. Uczestnicy niedzielnej akcji otrzymane bilety przekazali świetlicy w Nowej Wilejce, którą prowadzą zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, a do której uczęszczają dzieci potrzebujące pomocy.

W poniedziałek, w rocznicę wybuch powstania styczniowego, ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska i attache wojskowy ambasady RP pułkownik Mirosław Wójcik złożą wieńce na cmentarzu na Rossie na grobie Aleksandra Oskierki, jednego z przywódców powstania.

Ambasador urszula Doroszewska złoży też kwiaty przy pomniku powstańców styczniowych w miejscowości Ejszyszki w rejonie solecznickim, tuż przy granicy z Białorusią; weźmie udział w uroczystej akademii okolicznościowej z okazji 155. rocznicy wybuchu powstania zorganizowanej w Domu Polskim w Ejszyszkach.

Pomnik Powstańcom Styczniowym w Ejszyszkach z napisem w językach polskim i litewskim: „Pamięci bohaterów tej ziemi, którzy poświecili swe życie, abyśmy żyli w wolnej i sprawiedliwej ojczyźnie 1863-1864” wzniesiono przed pięciu laty. W 1863 roku wikary parafii ejszyskiej ks. Józef Horbaczewski jako pierwszy w powiecie lidzkim ogłosił Manifest Rządu Tymczasowego. Powstańcy pod dowództwem ks. Horbaczewskiego dołączyli do oddziału Ludwika Narbutta. Wśród powstańców z Ejszyszek był m.in. Michał Elwiro Andriolli – ilustrator dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim, a potem na terenie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Objęło swym zasięgiem tereny obecnej Polski, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców na jesieni 1864 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl