List Prezydenta RP Andrzeja Dudy do pielgrzymów

„Pragnę podziękować za modlitwę w intencji Ojczyzny i władz państwowych. Oraz za zaufanie, jakim mnie Państwo darzą”, napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników XXV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. 


 

 


Uczestnicy
XXV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja
na Jasną Górę

Eminencje i Ekscelencje, Dostojni Księża Biskupi!
Czcigodni Gospodarze tego miejsca, Ojcowie Paulini!
Wielce Czcigodny Ojcze Dyrektorze!
Czcigodni Ojcowie Redemptoryści! Wielebni Kapłani!
Drodzy Członkowie Rodziny Radia Maryja!
Szanowni Państwo!

W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej spotyka się dzisiaj wyjątkowa wspólnota modlitwy i czynu. Wspólnota ludzi wiary i gorących patriotów. Polaków aktywnie włączających się w dzieło, które 1050 lat temu zapoczątkował Mieszko I – w rozwijanie i umacnianie polskiej tożsamości narodowej, naszej duchowej i materialnej siły oraz ładu państwowego zakorzenionego w spuściźnie chrześcijańskiej Europy. To zorganizowani, świadomi obywatele, korzystający ze swojego prawa do współdecydowania o sprawach publicznych. To ludzie strzegący wartości, na których historycznie opiera się nasz wspólnota narodowa.

Pragnę przekazać podziękowanie Ojcu Dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi, założycielowi Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz wielu innych dzieł. Inicjatyw tworzących przestrzeń, w której wielu Polaków w kraju i na obczyźnie mogło nawzajem się odnaleźć, wspierać, jednoczyć, wymieniać opinie. Było to szczególnie ważne, gdy po upadku PRL rozpoczęła się budowa wolnej Polski. Pamiętamy ówczesny zamęt w sferze podstawowych pojęć i rozróżnień. Dużej odwagi i konsekwencji wymagało przeciwstawienie się niektórym dominującym wtedy opiniom. Trzeba było wielkiej nadziei i zapału, aby się organizować, aby otwarcie deklarować swoje przywiązanie do wiary i tradycji naszych ojców.

Wokół Radia Maryja powstał prężny ruch społeczno-religijny. Czerpiąc siły z codziennego przeżywania wiary, pokazali Państwo, że dziedzictwo dziesięciu wieków polskiego chrześcijaństwa może inspirować także współcześnie. Że można kontynuować wielkie wspólne dzieło Mieszka I i świętego Stanisława ze Szczepanowa, ojca Augustyna Kordeckiego i księdza Piotra Skargi, świętego Maksymiliana Marii Kolbego i rodziny Ulmów, sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz świętego Jana Pawła II.

Hasło tegorocznej pielgrzymki kieruje Państwa myśli ku przyszłości. Szczególnie teraz, w przededniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, pomyślmy o młodych. O tych, którzy wkrótce staną się dziedzicami wszystkiego, co jest nam najdroższe. Trzeba pomóc im przygotować się do tej roli. Uświadamiać im, że jako naród, który wyrósł z chrześcijańskiej tradycji szacunku do człowieka, powinniśmy wspierać się w trudnych chwilach. Trzeba pokazywać im, czym jest odpowiedzialność, współpraca, uczciwość i warto czynić to odwołując się do doświadczenia rodziny. Bo silnych, lojalnych, kochających się rodzin bardzo Polsce potrzeba. Wierzę, że wszyscy podejmiemy to wezwanie. Jestem przekonany, że w naszej rodzinie rodzin – bo właśnie tym, według Prymasa Tysiąclecia, jest każdy naród – Rodzina Radia Maryja nadal będzie odgrywać ważną i bardzo pozytywną rolę.

Życzę Państwu, aby tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę przyniosła Państwu umocnienie ducha, pokój serca i radość. Pragnę też podziękować za Państwa modlitwę w intencji Ojczyzny i władz państwowych. Oraz za zaufanie, jakim mnie Państwo darzą. Najserdeczniej wszystkich Państwa pozdrawiam. Szczęść Boże!

Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent
Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

drukuj