fot. wikipedia.org

Libia: 10 osób zginęło, a 40 zostało rannych w pobliżu Syrty

Co najmniej 10 żołnierzy wiernych libijskiemu rządowi jedności narodowej zginęło, a 40 zostało rannych w środę w starciach z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w pobliżu Syrty – poinformowały źródła medyczne, na które powołuje się agencja Reutera.

Celem brygad złożonych z libijskich żołnierzy jest odbicie Syrty, ważnego portowego miasta nad Morzem Śródziemnym, gdzie islamiści, korzystając z przedłużającej się próżni władzy w kraju, utworzyli własny przyczółek.

W środę poinformowano, że żołnierzom udało się zdobyć tereny na południe od tego położonego na wschód od Trypolisu miasta. Wcześniej tego samego dnia byli oni celem czterech ataków samobójczych z użyciem samochodów pułapek.

Od 2014 roku Libia jest sceną rywalizacji dwóch zwalczających się obozów politycznych na wschodzie i zachodzie, popieranych przez różne zbrojne milicje walczące o władzę w bogatym w zasoby ropy naftowej kraju. Pod koniec marca po rozmowach pod auspicjami ONZ powstał jednak Rząd Porozumienia Narodowego, który ma zastąpić dwie rywalizujące ze sobą administracje – w Trypolisie i w Tobruku na wschodzie kraju. Zachód liczy, że ten rząd jedności przyczyni się do zwalczenia ISIS.

PAP/RIRM

drukuj