fot. BPJG Krzysztof Świertok

Leśnicy z całej Polski spotkali się na Jasnej Górze

Około 7 tys. osób zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 20. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska. Za ofiarną pracę dziękował im w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda oraz minister środowiska Jan Szyszko, który uczestniczył w pielgrzymce.

W spotkaniu pod hasłem „Chrzest Polski źródłem chrześcijańskiej tożsamości leśników”, wzięli udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

„To znamiennie, że 20. jubileuszowa pielgrzymka leśników na Jasną Górę wypada w roku obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Do rocznicy tej odnosi się również myśl przewodnia Państwa spotkania” – napisał prezydent.

„Odczytuję ją jako przypomnienie ważnego faktu – prawdy o tym, że chrześcijaństwo, tak dzisiaj, jak i przed wiekami – wywiera wpływ na wszystkie sfery cywilizacji europejskiej, a więc także na nasz stosunek do innych istot żywych i środowiska przyrodniczego” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że środowiska naturalnego nie wolno traktować bez szacunku, nadużywać lub niszczyć. Dlatego ochronę przyrody postrzega się także w kategoriach moralnych i prawnych – dodał prezydent i zaznaczył, że Polska należy do krajów, w których środowisko należy do największych bogactw narodowych.

Osobiście leśnikom podziękował minister Jan Szyszko, który uczestniczył w pielgrzymce.

„Przyszedłem tu razem z leśnikami podziękować im za pracę, za rok tej ciężkiej pracy dla dobra polskiej przyrody, dla dobra ludzi w Polsce, bo te zasoby przyrodnicze mają służyć człowiekowi i one rzeczywiście służą (…)” – powiedział Jan Szyszko.

Dyrektor Tomaszewski w swoim wystąpieniu przypomniał, że Lasy Państwowe zarządzają prawie 30 proc. terytorium Polski. Wyraził opinię, że obecnie zaczyna się podważać dorobek leśników w zakresie pielęgnacji różnorodności biologicznej.

„Ta różnorodność biologiczna, z którą mamy do czynienia, to jest oczywiście przede wszystkim dzieło boskie, ale również moderowane, czy współkształtowane ręką leśnika” – wskazał Tomaszewski.

Centralnym punktem pielgrzymki była msza odprawiona przez biskupa Tadeusza Lityńskiego – krajowego duszpasterza leśników. Zgromadzonych powitał przeor sanktuarium o. Marian Waligóra.

„Wasze pielgrzymowanie jest zawsze przypomnieniem nam wszystkim, że środowisko naturalne, przyroda, lasy, które nas otaczają, są wielkim dobrem i darem dla człowieka wychodzącym z ręki samego Boga, a my ludzie jesteśmy współpracownikami Boga w korzystaniu i pomnażaniu tego wszystkiego” – powiedział przeor.

PAP/RIRM

drukuj