Leśne gospodarstwa węglowe polską propozycją na szczycie klimatycznym w Marrakeszu

Polską propozycją w związku z realizacją porozumienia paryskiego są tzw. leśne gospodarstwa węglowe. Zakładają one, że poprzez sadzenie konkretnych gatunków drzew bądź dosadzanie nowych w istniejących już lasach, będzie można wychwycić większą ilość dwutlenku węgla.

Jak podkreślał prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, promocja leśnych gospodarstw węglowych na szczycie w Marrakeszu jest efektem współpracy ministerstwa środowiska i przedstawicieli Lasów Państwowych.

– Przekonujemy cały świat. Zaczęliśmy od propozycji ministra Jana Szyszki na COP-ie w Paryżu. Później były spotkania ONZ-u w Genewie, spotkania w Brukseli. Staramy się krok po kroku pokazać, że nasza idea jest oparta na naukowych podstawach. Jest korzystna dla wszystkich stron, uczestników porozumienia klimatycznego – akcentował prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki

Wykorzystanie lasów w celu pochłaniania CO2 jest fundamentalnym elementem polskiej polityki klimatycznej. W trakcie obrad Segmentu Wysokiego Szczebla mówił o tym minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Musimy pamiętać, że głównym celem porozumienia paryskiego jest zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Musimy to robić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Mamy dwie drogi do tego celu: po pierwsze redukcja emisji oraz po drugie: wchłanianie dwutlenku węgla przez żywe systemy, jak gleby i lasy – zaznaczał prof. Jan Szyszko.

Minister podkreślał, że przyjęte przed rokiem porozumienie paryskie uwzględnia polskie spojrzenie na  politykę klimatyczną.

Udało nam się narzucić polski punkt widzenia w porozumieniu paryskim i to porozumienie, jak Państwo wiecie ,zakończyło się ogromnym sukcesem. Nikt nie przypuszczał, że poszczególne państwa będą tak chętnie wchodzić w ustalenia ze stolicy Francji – mówił polski minister środowiska. 

Wypracowana przed rokiem umowa pokazuje, że społeczność międzynarodowa ma świadomość problemu zmian klimatycznych – wskazywał po wczorajszym spotkaniu z wiceministrem środowiska Pawłem Sałkiem sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolin.

–  Chcemy jednoczyć. Musimy działać wspólnie. Nie wystarczy, że każdy zaoferuje swoją odpowiedź, musimy znaleźć wspólne rozwiązania – mówił ks. kard. Pietro Parolin.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał, że zmiany klimatyczne są ściśle powiązane z biedą. Wyraził radość, że Polacy są gotowi podjąć wyzwania zawarte w papieskiej encyklice Laudato Si.

Leśne gospodarstwa węglowe to nie jedyna propozycja mająca zagwarantować Polsce realizację porozumienia paryskiego. Pojutrze zaprezentowana zostanie także koncepcja bezodpadowej energetyki węglowej.

 

 

Szymon Kozupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj