„Legiony to żołnierska nuta…” – pierwszy patriotyczny flash mob MON

8 listopada podróżni w Warszawie nie kryli zdziwienia, gdy w hali Dworca Centralnego wybrzmiały słowa Marsza Pierwszej Brygady. Nie był to jednak przypadkowy koncert, a patriotyczny flash mob zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada na 10 listopada br. o godz. 16.00 pobicie rekordu przy śpiewie Marszu Pierwszej Brygady, czyli Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Wspólne śpiewanie ma towarzyszyć piknikom „Służymy Niepodległej”, które tego dnia odbędą się w siedemnastu polskich miastach, we wszystkich województwach.

Marsz Pierwszej Brygady powstał pod koniec I wojny światowej. Nazywana przez marszałka Józefa Piłsudskiego najtragiczniejszą i najbardziej dumną z polskich pieśni, była jedną z jego ulubionych. Stała się też nieoficjalnym hymnem legionistów. 15 sierpnia 2007 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło, pierwszą Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oficjalnie ustanowiono fragmenty Marsza Pierwszej Brygady. Dziś, Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonywana jest podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, uroczystości patriotycznych z udziałem wojska, a także w czasie uroczystości wojskowych organizowanych w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst Marszu, który zostanie odśpiewany 10 listopada o godzinie 16:00:

Legiony to żołnierska nuta,

Legiony to ofiarny stos,

Legiony to żołnierska buta,

Legiony to straceńców los.

My, Pierwsza Brygada,

Strzelecka gromada,

Na stos – rzuciliśmy swój życia los,

Na stos, na stos.

Mówili, żeśmy stumanieni,

Nie wierząc nam, że chcieć to móc!

Laliśmy krew osamotnieni,

A z nami był nasz drogi Wódz!

My, Pierwsza Brygada,

Strzelecka gromada,

Na stos – rzuciliśmy swój życia los,

Na stos, na stos.

Nie chcemy dziś od was uznania,

Ni waszych mów, ni waszych łez.

Skończyły się dni kołatania

Do waszych dusz, do waszych serc!

My, Pierwsza Brygada,

Strzelecka gromada,

Na stos – rzuciliśmy swój życia los,

Na stos, na stos.

MON/RIRM

drukuj