Łańcut: dokumenty Windsorów na wystawie w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich

Unikatowe dokumenty poświęcone jednemu z najbardziej rozpoznawalnych rodów Europy, Windsorom, będzie można od piątku oglądać na wystawie w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich – Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Ekspozycja „Rody panujące Europy. Windsorowie” będzie drugą z cyklu poświęconego wielkim rodom Starego Kontynentu. W ubiegłym roku w dawnej rezydencji magnackiej w Łańcucie prezentowano dokumenty poświęcone Habsburgom.

Jak poinformowała PAP Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie zainteresowani brytyjską rodziną królewską będą mogli obejrzeć unikalną kolekcję dokumentów heraldycznych, takich jak: nadania herbowe, patenty szlacheckie i udostojnienia herbowe.

„Zwiedzający będą mogli zapoznać się z dokumentami nieznanymi w Europie kontynentalnej. Każde pismo zostało ręcznie sporządzone i ozdobione. Najstarszy prezentowany dokument pochodzi z 1792 r.” – mówiła Joanna Garbulińska-Charchut.

Jest to nadanie herbowe, które Jerzy III, król Wielkiej Brytanii i Irlandii, nadał Edwardowi i Thomasowi Turlow. Dokument pochodzący z 1792 r. został opatrzony pieczęcią w czerwonym kolorze.

Wśród prezentowanych dokumentów znalazło się też nadanie herbowe – herb osobisty, który Florence Pomeroy otrzymała od Heroldii.

„Ma on charakterystyczny dla herbów kobiecych kształt tarczy w formie diamentu. Dokument sporządzono na pergaminie i opatrzono dwiema pieczęciami. Wydano go w 1933 r., za panowania króla Jerzego V” – opisała pracownica Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Będzie można zobaczyć też dokument nadający przez Jerzego V, króla Wielkiej Brytanii i Cesarza Indii, tytuł baroneta Algernonowi Stendmanowi z 1917 roku. Dokument został sporządzony na pergaminie i opatrzony pieczęcią „majestatyczną koloru zielonego, charakterystycznego dla nadań dziedzicznej szlachty”.

Innym eksponatem pokazanym na wystawie jest nadanie herbowe z roku 1804, w którym William Burroughs otrzymuje herb. Dokument wydany za panowania Jerzego III został sporządzony na pergaminie, nie ma pieczęci.

Wśród prezentowanych dokumentów są też wydane za panowania obecnej królowej – Elżbiety II. Jest to m.in. nadanie herbowe z 1954, sporządzone na pergaminie, opatrzone pieczęcią herolda, dla Jesse Suenson – Taylor, która otrzymała od Heroldii Anglii „udostojnienie herbu baronetowskiego w postaci trzymaczy oraz badge osobisty”; nadanie herbowe z 1974, sporządzone na pergaminie, opatrzone dwoma pieczęciami, dla George’a Earle’a, który otrzymał od Heroldii Anglii herb przynależny gentlemanowi.

Pokazane na ekspozycji dokumenty poświęcone Windsorom pochodzą z Instytutu Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach.

Otwarcie wystawy w piątek poprzedzą prelekcje na temat specyfiki heraldyki brytyjskiej, dyplomatyki herbowej oraz życiorysów osób, które otrzymały poszczególne nadania.

Unikalną kolekcję dokumentów będzie można oglądać w zamkowej Jadalni Wielkiej do 12 sierpnia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl