L. Sprawka: potrzeba reformy kształcenia zawodowego

Wielu uczniów zdających egzaminy zawodowe oblewa je. Z informacji ,,Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że 30 procent młodych przystępujących do nich nie uzyskało w ubiegłym roku świadectwa.

Z analizy Fundacji Warsaw Enterprise Institute wynika, że  część uczniów w ogóle nie przystępuje do egzaminów, a 41 procent twierdzi, że nie jest on przydatny. Uczniowie argumentują to tym, że szkoły nie mają technicznych możliwości, by go przeprowadzać. Ponadto jest deficyt urządzeń wspomagających naukę.

Fundacja, wśród rozwiązań, zaproponowała m.in. przeniesienie egzaminowania na centra kształcenia praktycznego i zakłady pracy.

Poseł Lech Sprawka z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży ocenia, że należy m.in. zapewnić odpowiedni poziom kształcenia w zakresie przedmiotów, które są bazą do kształcenia zawodowego.

– Jeżeli chodzi o kierunki techniczne, to przede wszystkim matematyka, fizyka, chemia, które zostały zdegradowane reformą programową z 2008 roku. Z kolei jeśli chodzi o przedmioty humanistyczne, to kwestia historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii – to po pierwsze. Po drugie, samo kształcenie zawodowe teoretyczne powinno być ściśle powiązane z kształceniem praktycznym w oparciu o firmy, o pracodawców, ponieważ tam mamy obraz aktualnego poziomu technologicznego w gospodarce polskiej.  Po trzecie, na to nakłada się ten trzeci element, czyli egzaminy zawodowe. We wszystkich tych trzech sferach należy dokonać gruntownej zmiany – wskazuje poseł Lech Sprawka.

Według Głównego Urzędu Statystycznego dziś deficytowymi zawodami w Polsce są m.in. analitycy systemów komputerowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl