Kurs franka może ulec zmianie. Frankowicze zaniepokojeni

Dziś Szwajcarzy w referendum zdecydują o zwiększeniu rezerw złota. Może to przełożyć się na kurs franka, co niewątpliwie odczuliby Polacy spłacający kredyty hipoteczne w tej walucie.

W czarnym scenariuszu waluta może zdrożeć do 4 zł, a miesięczna rata kredytu nawet o 250 zł prognozują eksperci. Prawie 40 proc. kredytów hipotecznych, jakie spłacają obecnie Polacy, to należności denominowane we frankach.

Janusz Szewczak, analityk gospodarczy, zauważa, że na razie w Szwajcarii mają przewagę osoby, które twierdzą, iż nie trzeba będzie zwiększać rezerw kruszcu.

Specjalista zwraca także uwagę, że na wzrost kursu franka mogą mieć wpływ jeszcze inne czynniki.

– Pamiętajmy, że szwajcarzy sami mają świadomość tego, że nadrukowali swoich papierków szwajcarskich aż tyle, że pomału zaczyna to być widoczne. Co do wyników, to trudno przesądzić, natomiast wydaje się, że na wzrost wartości franka mogą mieć wpływ liczne inne przyczyny, nie tylko samo referendum. To np. polityka podnoszenia stóp procentowych w przyszłym roku – wspomina już o tym amerykański bank centralny. Mówi się również, że będzie „luzowanie” tzw. polityki pieniężnej w Europie – mówi Janusz Szewczak.   

Jeszcze czternaście lat temu złoto stanowiło 43 proc. rezerw Banku Centralnego Szwajcarii. W 2006 r. było to prawie 30 proc., jednak od kilku lat bank sukcesywnie wyprzedawał sztabki. Obecnie odpowiadają one za zaledwie ok. 8 proc. całych rezerw Szwajcarii. Ich łączna wartość wynosi blisko 500 mld franków.

Powrotu do wcześniejszej praktyki zażądała Szwajcarska Partia Ludowa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl