Kto zastąpi Pawlaka w rządzie?

Na początku grudnia powinniśmy się dowiedzieć kto zastąpi Waldemara Pawlaka w rządzie. Wczoraj były szef ludowców złożył wniosek o dymisję z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki; premier ją zaakceptował. 

Nowy szef PSL Janusz Piechociński sam nie zamierza wchodzić do rządu. Zapowiedział, że 1 grudnia odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, na którym zostanie wybrany komitet wykonawczy ugrupowania.

Senator Bogdan Pęk – mówi, że jeżeli Piechociński nie  zdoła w większości obsadzić swoimi ludźmi 11 osobowego gremium to będzie tylko figurantem.
Większość dałaby mu możliwość zmiany m.in. przewodniczącego KP PSL, Jana Burego.

 – Jeżeli uda się Piechocińskiemu dokonać zmiany szefa klubu  i wstawić na to miejsce swojego zwolennika to wtedy przechodzi na pozycję realnego przywódcy. Jeżeli się nie uda wymiana szefa klubu i uzyskanie większości w komitecie wykonawczym to  faktycznie jest figurantem. Oczywiście Pawlak w najbliższym czasie na pewno nie zostanie prezesem, natomiast ten układ który za nim stoi wyczeka dogodnego momentu – powiedział senator Bogdan Pęk.

Janusz Piechociński zapewnia, że chce utrzymać obecną koalicję PO- PSL. Potencjalnymi koalicjantami są SLD i Ruch Palikota.

Senator Bogdan Pęk wyklucza jednak, żeby Donald Tusk chciał rozpisania nowych wyborów.

Ryzyko przegrania wyborów istnieje. Myślę, że raczej będzie sprawę przeciągał. Chyba, że sytuacja budżetowa jest tak dramatyczna jak niektórzy mówią i już wie, że przegra całkowicie podział środków budżetowych w UE. Na to się zanosi, że tam straty będą liczone ok. 100 mld euro. Aby te dwie rzeczy pokryć pod pretekstem utraty większości w parlamencie może się zdecydować na przyspieszone wybory, ale wtedy i tak musiał by dociągnąć do wyborów tych kilka miesięcy. I tutaj prawda o stanie finansów wyjdzie – zaznaczył senator.

Wypowiedź senatora Bogdana Pęka

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj