Ks. W. Cisło: W co piątym kraju łamane jest prawo do wolności religijnej

Prawo do wolności religijnej jest gwałcone już w 20 proc. krajów świata – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło. Gość na antenie Radia Maryja omówił nowo opublikowany przez „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” raport. Z dokumentu wynika, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat globalna sytuacja w kwestii przestrzegania prawa do wolności religijnej znacząco się pogorszyła.

Raport prezentuje wyniki badań prowadzonych od czerwca 2014 do czerwca 2016 roku. W dokumencie przeanalizowano sprawę wolności religijnej w każdym kraju świata z uwzględnieniem wszystkich grup religijnych, bez względu na ich wielkość.

Od ostatniej edycji raportu z 2014 roku sytuacja na świecie znacząco się pogorszyła aż w czternastu z wymienionych wcześniej krajów, w dwudziestu jeden  nie nastąpiły znaczące zmiany, a tylko w trzech sytuacja dostrzegalnie się poprawiła (Egipt, Katar i Bhutan)

– Poddaliśmy badaniom 196 krajów świata. W 38 z tych krajów wykazano łamanie prawa do wolności religijnej w znaczący sposób, 23 kraje zostały zakwalifikowane jako najwyższa kategoria, gdzie są prześladowania, a w 15 dochodzi do dyskryminacji (…). W wielu krajach sytuacja pogarsza się, a nie poprawia – wskazywał ks. prof. Waldemar Cisło w „Aktualnościach dnia”.

Dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” akcentował, że jeżeli chodzi o liczbę to na pewno najbardziej prześladowani są chrześcijanie.

– Wcześniej dane utrzymywały się przez wiele lat na tym samym poziomie 170 tys. chrześcijan – co trzy minuty ktoś ginął na świecie. Ostatnie dane sprzed 2 lat, które podawało Radio Watykańskie, mówiły o 105 tys. czyli, co 5 min ktoś ginął tylko dlatego, że był wyznawcą Chrystusa – zaznaczył rozmówca o Janusza Dyrka CSsR.

Kapłan zwrócił uwagę na słowa poprzednich papieży, którzy zaznaczali, że obecnie jest więcej męczenników niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

– Przykładowo, Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje cały czas te same dane dotyczące ofiar w Syrii, a wiemy, że jest ich coraz więcej. W krajach ogarniętych wojną ciężko jest o dokładne liczby (…) jednak skala jest porażająca. Przypomnijmy wypowiedzi Jana Pawła II czy Benedykta XVI, którzy wielokrotnie pokazywali i uzasadniali tezę, że wiek XX i wiek XXI to wieki męczenników, gdyż o wiele więcej ich zginęło niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa – powiedział ks. Waldemar Cisło.

Sytuacja cały czas jest dynamiczna, ale można powiedzieć, że dziś najgorzej jest na Bliskim Wschodzie, w Iraku i Syrii – ocenił gość Radia Maryja.

– Pamiętajmy, św. Paweł został ochrzczony w Syrii – tam chrześcijanie po raz pierwszy zostali nazwani chrześcijanami. W Iraku, gdzie było piękne chrześcijaństwo od pierwszego wieku po Chrystusie, gdzie wysyłano misjonarzy, i gdzie było 200 diecezji – dzisiaj zostało 250 tys. chrześcijan (w 2003 roku stanowili 1,5 mln osób) – mówił dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.  

Kapłan wspomniał słowa ks. abp Bashara Mattiego Wardy CSsR, katolickiego arcybiskupa obrządku chaldejskiego w Irbilu, który w listopadzie gościł, m.in. w studiu TV Trwam.

– Przypomnijmy podziękowanie ks. abpa Bashara, który był w Polsce, zdanie, które dla nas wszystkich jest ważne i cenne: „To, że dzisiaj w Iraku mówimy o chrześcijanach, to jest w dużej mierze zasługa Kościoła i mediów w Polsce”. Radio Maryja i TV Trwam od samego początku pomagały, mieliśmy reportera w obozie dla uchodźców, był także ks. abp Stanisław Gądecki. Bardzo leży nam na sercu los naszych prześladowanych braci, od początku byliśmy z nimi i to jest dla nich niezwykle istotne – podkreślił ks. Waldemar Cisło.

W raporcie opublikowanym przez „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” jest zapisane, że prześladowani są także muzułmanie ahmadyjscy.

– Wewnątrz islamu mamy wojnę domową (…), W Iraku są napięcia między sunnitami a szyitami, a najbardziej radykalne konflikty występują w Arabii Saudyjskiej. To jest wojna między poszczególnymi odłamami islamu. My z zewnątrz islamu nie uratujemy, a islam sam siebie nie uratuje, gdyż tam nie ma jednego ośrodka, który daje interpretację, tak jak u nas Papież, nie ma też jednej wykładni (…). W islamie mamy ogromny rozstrzał od takich, którzy uważają, że chrześcijanie, Żydzi, jazydzi mają prawo żyć na tej świętej ziemi po takich, którzy mówią: Nie! Ich trzeba zabijać, porywać i na siłę nawracać na islam – oznajmił kapłan.

Ks. Waldemar Cisło wskazał jeden z powodów prześladowania chrześcijan przez wyznawców islamu.

 – Do 1930 r. Europa była przez islamistów postrzegana jako „kontynent marzeń”, a od tego roku, kiedy ceny ropy naftowej poszły w górę i te kraje się wzbogaciły – zobaczyli Europę jako miejsce skąd czerpie się luksusowe towary. Jest to dla nich także kontynent, gdzie prawo Boże nie jest przestrzegane, Europa kojarzy im się z małżeństwami jednopłciowymi, rozwiązłością – przedmiotem wszelkiego zła, które trzeba zniszczyć i przywrócić do stanu „poprawności” – tłumaczył dyrektor papieskiego stowarzyszenia.

Gość „Aktualności dnia” wyraził podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

– Chcę podziękować Radiu Maryja i TV Trwam, cieszę się z nadchodzącego jubileuszu – zdarzają się wielkie i piękne cuda – i tu wielkie gratulacje dla o. Dyrektora, że przetrwał te wszystkie trudne czasy, o których mówił poprzedni raport. Chcę podziękować wszystkim księżom i słuchaczom, którzy włączyli się w dzień solidarności z kościołem prześladowanym poświęconym Irakowi (…). Musimy wziąć odpowiedzialność za naszych braci i siostry i coraz bardziej się o nich upominać u władz i rządzących – akcentował ks. Waldemar Cisło.

 

Całość rozmowy z „Aktualności dnia” do odsłuchania [tutaj]

Całość Raportu o Wolności Religijnej na świecie do zobaczenia [tutaj]

RIRM

 

drukuj