Ks. bp Janiak: Solidarność to związek ludzkich serc, związek Polaków

Solidarność to nie tylko związek zawodowy, to związek ludzkich serc, związek Polaków, dla których najważniejsze stają się słowa: wolność, naród, rodzina, robotnik, wiara – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas Mszy św. dla uczestników XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników do św. Józefa.

W tegorocznych uroczystościach udział bierze prezydent Andrzej Duda.

1 maja Kościół katolicki czci św. Józefa – patrona ludzi pracujących. Kaliska bazylika jest centralnym ośrodkiem kultu tego świętego w Polsce. Od 1993 roku do sanktuarium organizowana jest Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników. Do Kalisza przybywają przedstawiciele wielu branż, m.in.: górnicy, stoczniowcy, hutnicy, kolejarze, pracownicy przemysłu lekkiego, maszynowego, lotniczego, spożywczego i zbrojeniowego.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Jak św. Józef – trwajmy w podjętych zobowiązaniach”.

Zwracając się do wiernych, biskup przypomniał, że Solidarność, która narodziła się w 1980 roku z kiełkującej od lat woli niepodległości, dała początek wielkim przemianom nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Według niego, ruch Solidarności to wołanie o poszanowanie ludzkiej godności, o poszanowanie godziwej zapłaty za uczciwą pracę.

Jak powiedział, „to wielki zbiorowy trud pracy nad pracą, także nad polską historią, pamięcią i walką o prawdę w historii”. Dodał, że ludzie Solidarności zawsze wiązali się z Chrystusem. „To budziło podziw na całym świecie, budziło podziw, że robotnicy przystępują do modlitwy, przystępują do komunii” – zaznaczył.

Biskup z żalem stwierdził, że nie wszyscy pozostali wierni ideałom Solidarności, choć one nie wygasły i ciągle pozostają takie same.

Serce boli, gdy te wartości i świętości są szargane, tym bardziej boli, że szargane są przez tych ludzi, którzy o te wartości walczyli – powiedział.

Wyraził żal do ludzi, którzy walczyli pod sztandarami Solidarności, szukali schronienia w kościołach, a dzisiaj stoją po stronie kłamstwa i niegodziwości.

Biskup zaapelował, by ludzie Solidarności nie zapomnieli, skąd się wywodzą.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników towarzyszy X Pielgrzymka Pracodawców i Przedsiębiorców.

Msza św. odbyła się w kaliskiej bazylice św. Józefa, gdzie znajduje się obraz Świętej Rodziny, zwany też obrazem św. Józefa. Wiąże się z nim czczony od XVII wieku kaliski kult tego świętego. Dzieło namalowane jest farbą olejną na płótnie o wymiarach 2,5 na 1,5 metra. Zostało ufundowane przez nieznanego mieszkańca jednej z podkaliskich wsi, który wyprosił u św. Józefa uzdrowienie. Według tradycji obraz od samego początku przyciągał ludzi, którzy modląc się przed nim dostępowali niezwykłych łask, a nawet cudów.

W 1767 r. konsystorz prymasowski uznał obraz Świętej Rodziny za słynący łaskami. W trzy lata później prymas Jan Podolski ogłosił, że dzieło jest obrazem cudownym, a decyzję tę zatwierdził papież Pius VI. Ten sam papież w 1783 r. osobiście ukoronował w Rzymie kopię obrazu i zezwolił na koronację oryginału (doszło do niej w 1796 r.).

Dla chrześcijan obraz Świętej Rodziny i miejsce, w którym się znajduje, są wyjątkowe. Papież Jan XXIII zawierzył przełomowy dla chrześcijaństwa sobór watykański Świętemu Józefowi Kaliskiemu. To w tym obrazie tkwi podarowany wtedy przez papieża jego pierścień.

Przed obrazem modlił się m.in. kardynał Stefan Wyszyński, a w czerwcu 1997 r. papież Jan Paweł II.

Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu jest jednym z największych na świecie miejscem kultu tego świętego. Św. Józef jest także patronem tego miasta.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl