fot. episkopat.pl

Ks. abp W. Depo do dziennikarzy: Stawajmy się odpowiedzialnymi za słowo

Stawajmy się współtwórcami wspólnot, odpowiedzialnymi za słowo mówione, pisane i przekazywane w mediach społecznościowych – napisał w przesłaniu na dzień wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i prasy katolickiej, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu ks. abp Wacław Depo.

W przesłaniu przekazanym PAP w czwartek przez biuro prasowe episkopatu Polski ks. abp Depo podkreślił, że tytuł tego przesłania powstał z inspiracji hasła 53. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu (w Polsce episkopat Dzień Środków Społecznego Przekazu wyznaczył na 15 września – PAP), które brzmi: „Wszyscy tworzymy jedno. Od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich”.

Przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu zwraca w nim uwagę, że już na początku swojego pontyfikatu Ojciec Święty Franciszek zaapelował, aby internet „był miejscem bogatym w wartości ludzkie, nie siecią przewodów, lecz ludzkich osób”.

„Rozumiemy, że system wartości ogólnoludzkich – czy jak się dzisiaj modnie mówi: >>wartości humanistycznych lub europejskich<< – bez odniesienia do Chrystusa zawisa w jakiejś próżni” – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

Dodał, że wymaga to głębokiej refleksji i swoistego rachunku sumienia, aby odpowiedzieć na bardzo zasadnicze pytanie: „Czy głoszona w sieciach społecznościowych antropologia jest związana z wymiarem transcendentnym, w którym człowieczeństwo odnajduje się w jedności z Bogiem, aby być prawdziwą wspólnotą osób?”

Przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu zaznaczył też, że warto w tym miejscu przywołać i przyjąć ostrzeżenie wypowiedziane przez abpa Józefa Michalika: „Kiedy subiektywizuje się moralność – nie odnosząc jej do Boga – wówczas rację zyskuje silniejszy czy bogatszy, a racja ma stać zawsze po stronie prawdy”.

Na zakończenie przesłania ks. abp Wacław Depo zaapelował do dziennikarzy, aby „stawali się współtwórcami wspólnot, odpowiedzialnymi za słowo mówione, pisane i przekazywane w mediach społecznościowych”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl