Ks. abp Kupny: powrót do Ewangelii gwarantem tego, że nasz świat będzie bardziej ludzki

Metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. w ziębickiej bazylice mniejszej, podczas której uroczyście ogłoszono dekret watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzający św. Jerzego Kapadockiego patronem Ziębic. Decyzję w tej sprawie podjęli radni w kwietniu 2014 roku.

W homilii metropolita wrocławski przywołując podania i legendy o życiu św. Jerzego oraz o historii łączącej go z tym niewielkim miastem na Dolnym Śląsku, jakim są Ziębice (z II połowy XIII w. pochodzi najstarszy i najcenniejszy zabytek, jakim jest bazylika pod jego wezwaniem), zapytał wiernych czy św. Jerzy może być autorytetem dla współczesnego człowieka. Dodał przy tym, że nie chodzi jedynie o intelektualne studiowanie życiorysu człowieka, który na obrazach przedstawiany jest jako walczący ze smokiem.

– Uroczystość oficjalnego ogłoszenia św. Jerzego patronem Ziębic jest dana po to, byśmy spotkali się ze świadkiem oraz byśmy zaczęli mówić jak ten świadek i żyć jak on – podkreślił abp Kupny.

Hierarcha nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, zauważył, że droga świadka, do której wzywa Jezus, to droga zaparcia się samego siebie.

Chodzi o to, że mamy porzucić siebie takich, jakimi staliśmy się przez grzech – tłumaczył, dodając: –  Jeśli człowiek pyszny wyrzeka się swojej pychy i wynoszenia się nad innych, a ze względu na wiarę w Jezusa staje się pokorny – wówczas porzuca siebie. Jeśli chciwy wyrzeka się chciwości i uczy się dzielić tym, co posiada – wyrzeka się samego siebie. Jeśli człowiek zapiekły, zajadły, mściwy walczy ze swoim pragnieniem odwetu, zemsty, uczynienia zła drugiemu, a jest gotowy zło dobrem zwyciężać – wchodzi tym samym na drogę wskazaną przez Jezusa. Jest nadal sobą, ale odrzuca swoją niegodziwość, zło, które się w nim nagromadziło. Rozpoczyna się nowy etap w jego życiu.

Podsumowując ten fragment rozważań ksiądz arcybiskup zapytał uczestników Eucharystii:

– Ma ktoś odwagę powiedzieć, że to wezwanie w dzisiejszym świecie nie jest potrzebne? Czy raczej właśnie po dwudziestu wiekach dochodzimy do przekonania, że właśnie powrót do tych wezwań jest gwarantem tego, że nasz świat będzie światem bardziej ludzkim: światem prawdy, wolności, sprawiedliwości i miłości?

W dalszej części homilii metropolita wrocławski przyznał, że patron Ziębic żył w świecie, w którym nic nie sprzyjało temu, by wyznawać wiarę w Jezusa.

– W tym sensie jego otoczenie i warunki, w jakich przyszło mu działać, niewiele różnią się od tych, które spostrzegamy dziś – mówił – Był zmuszany do uczestnictwa w prześladowaniach, zarządzonych przez cesarza Dioklecjana. Jako człowiek wierzący sprzeciwił się tej decyzji, za co spotkały go tortury i ostatecznie śmierć. Stanął przed wyborem: możesz żyć, tylko ukryj swoje przekonania. Możesz żyć, tylko pokłoń się bożkom – dodał, po raz kolejny pytając wiernych: – Nie spotykacie się czasem z podobnym dylematem? Ile razy słyszymy: „Możesz być uważany za nowoczesnego, inteligentnego tylko nic nie mów o swojej wierze w Jezusa”?

Kończąc rozważanie abp Kupny nawiązał do słynnej legendy mówiącej o walce św. Jerzego ze smokiem.

– Smok, którego musimy pokonywać to wbrew pozorom nie jest świat wokół nas. To nie są też inni ludzie – zaznaczył, dopowiadając: – To nie jest tak, jak próbuje się pokazywać, że chrześcijanie są tymi, którzy walczą ze wszystkimi.  Ten smok z którym przede wszystkim mamy podejmować naszą codzienną walkę to zło, które chciałoby się w nas rozwijać, to nasze wady. Doskonale rozumieli to właśnie pierwsi chrześcijanie i pierwotny Kościół, który – jak zauważył papież Franciszek – nikogo nie nawracał, ale wszystkich przyciągał. Człowieka możecie nawrócić siłą. Przyciągnąć kogoś do wiary w Jezusa, do porzucenia swojego złego postępowania można jedynie miłością. I nie bez znaczenia jest tutaj znak krzyża uczyniony przez św. Jerzego przed walką. Chcecie stawać się lepszymi? Chcecie zapierać się siebie? Rozpoczynajcie każdy dzień z Jezusem.

Całośc homilia do zobaczenia [tutaj]

Ks. dr Rafał Kowalski

Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej
Rzecznik Prasowy Archidiecezji Wrocławskiej

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl