Ks. abp Hoser: Profanacja Ewangelii jest faktem codziennym

Świętokradztwo, profanacja Ewangelii jest faktem codziennym i publicznym, a kłamstwo stało się faktem społecznym – mówił w czwartek ksiądz arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser podczas obchodów Bożego Ciała.

Wiara, religia to nie jest tylko sprawa prywatna, która celebrujemy przy zamkniętych drzwiach swoich wewnętrznych pomieszczeń, ale to jest również fakt publiczny; to jest również element, który kształtuje i powinien kształtować społeczeństwo” – powiedział ks. abp Hoser na zakończenie diecezjalnej procesji.

Podkreślił, że wyraża się to również w „najlepiej pojętej kulturze”.

Kultura areligijna jest kulturą zanikową, jest kulturą marnienia i podlenia; i to historia nam już niejednokrotnie udowodniła” – dodał.

Ks. abp Hoser nawiązywał do znaczenia obchodów Bożego Ciała.

Spożywanie tego chleba jest gwarancją życia wiecznego; bez niego życia wiecznego osiągnąć nie sposób. Nikt od stołu Bożego (…) nie powinien odchodzić głodny. (…) Eucharystia jest największym skarbem Kościoła. Nic zatem dziwnego, że Kościół broni Eucharystii, broni przed świętokradztwem, broni przed profanacją. Ta obrona jest konieczna dlatego, że świętokradztwo, profanacja ewangelii jest faktem codziennym; jest faktem również publicznym; jest faktem podtrzymywanym przez pewne nurty. Nie sposób nie wspomnieć o obrazoburczych, profanacyjnych sztukach teatralnych, które stały się ostatnio modne” – oświadczył hierarcha.

Podkreślając, że ewangelia jest „prawdziwym pokarmem, prawdziwym napojem”, ks. Arcybiskup zaznaczył, że warto sobie uświadomić, „jak bardzo jesteśmy w oddaleniu od właśnie tej prawdy, która ma nas budować, a nie rujnować; że kłamstwo stało się faktem społecznym coraz bardziej zajmującym przestrzeń naszą duchową, jak również umysłową.

Kłamstwa używa się bardzo świadomie, jest ono perfidne, ubrane często w pozory prawdy. Poprawność polityczna należy również jakże często do kłamliwych postaw, które musimy rozpoznać na czas, by jej nie ulegać i za nią nie iść” – dodał.

Przywołując pojęcie „fake news”, ks. abp Hoser mówił o „specjalnym wpuszczaniu w przestrzeń medialną fałszywych wiadomości po to, żeby stały się narzędziem walki, najczęściej walki o władzę i pieniądze”.

W tym kontekście hierarcha wezwał do odstąpienia od „łatwego sądzenia innych” – od obmowy i oszczerstwa. Musimy z tym walczyć, gdyż kłamstwo jest m.in. „uderzeniem w jedność narodu” – przekonywał.

Nie dziwmy się, że jesteśmy świadkami, często bezsilnymi, takiego teatru kłamstw, histerycznych coraz bardziej, które nas bulwersują i które nie dają nam drugiej ważnej, potrzebnej cechy społecznej, jaką jest zaufanie. Tracimy zaufanie między sobą; do tych, którzy występują na scenie publicznej; którzy odgrywają różne sztuki; którzy powodują teatralizację naszego życia i którzy lekceważą prawdę, lekceważą człowieka, jego godność; depczą to, co jest najwyższe i ściągają na bardzo niskie poziomy” – dodał ks. abp Hoser.

Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszyła po Mszy św. z Bazyliki Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Kilka tysięcy wiernych przeszło wzdłuż Al. Solidarności, a następnie ulicami: Jagiellońską, Kłopotowskiego i Sierakowskiego, z powrotem do katedry.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl