Krakowskie Zaduszki przy ul. Montelupich

Przed murami dawnego więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie odbyły się tradycyjne Zaduszki, upamiętniające ofiary zbrodni komunistycznych z lat 1945-1956. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz młodzież szkolna wraz z nauczycielami.

„Zginęli za wolną i niepodległą Polskę” – czytamy na tablicy upamiętniającej 68 niewinnych patriotów zamordowanych przez oprawców komunistycznych w latach 1945-1956.

– Dzisiaj pamiętamy o bohaterach, którzy za tymi właśnie murami – tu na Montelupich – oddali swoje życie – mówi kapelan żołnierzy Armii Krajowej i Środowisk Niepodległościowych o. Jerzy Pająk OFM Cap.

Uroczystości przed dawnym więzieniem przy ul. Montelupich w Krakowie zorganizowali kombatanci i byli więźniowie polityczni.

– Ta uroczystość jest dlatego taka ważna i taka bliska naszemu sercu, ponieważ właśnie w tym więzieniu, w tych najtrudniejszych i najsmutniejszych czasach – między rokiem 1945 i 1956 – dokonała się bardzo poważna makabra, terror, śmierć – podkreśla Edward Jankowski, przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Nie wszystkie ciała osób, których nazwiska wymieniono na pamiątkowych tablicach przy ul. Montelupich, zostały odnalezione. Dalsze poszukiwania i ekshumacje zapowiada Instytut Pamięci Narodowej.

– Nie wszystkie te osoby są odnalezione, nie wszystkie te osoby mają nagrobki, a niektóre z nich mają symboliczne płyty, są wymienione po prostu w grobach rodzinnych – zaznacza Roksana Szczypta-Szczęch z Oddziału Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie.

W całej Polsce ofiarą mordów sądowych padło ok. 8 tys. osób. To nie jest zamknięty rozdział – podkreśla prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej Krzysztof Bzdyl.

– W III RP nie skazano żadnego, powtórzę to jeszcze raz, żadnego prokuratora czy sędziego, żadnego z tych komunistycznych zbrodniarzy – akcentuje Krzysztof Bzdyl.

To nasz obowiązek – pamiętać o bohaterach, którzy odeszli – wskazuje Małgorzata Janiec ze Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Wolność i Niezawisłość.

– Musimy czcić ich pamięć, żebyśmy nie zapomnieli – my którzy praktycznie już odchodzimy – ale żeby przekazać młodzieży pamięć o ich walce do ostatniej kropli krwi, bo przecież tu na terenie więzienia Montelupich został rozstrzelany choćby ks. Gurgacz – mówi Małgorzata Janiec.

Warty honorowe przy tablicy upamiętniającej 68 ofiar reżimu komunistycznego wystawili krakowscy żołnierze oraz Służba Więzienna.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl