Krakowskie obchody 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Koncertem „Wolność i Solidarność” oraz wręczeniem „Krzyży Wolności i Solidarności”, a także medali „Dziękujemy za Wolność” uczczono w Krakowie 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Inicjatorem uroczystości zorganizowanej w Filharmonii Krakowskiej były: Stowarzyszenie Sieć Solidarności oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.

Uroczystości związane z 35. rocznicą Porozumień Sierpniowych rozpoczęła część oficjalna wręczenia zasłużonym działaczom „Solidarności” – Krzyży „Wolności i Solidarności”.

Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreślił, że odznaczenie to ma w sobie bardzo głęboką symbolikę.

– Jego kształt nawiązuje w sposób bezpośredni do Krzyża Niepodległości, ustanowionego przez II RP w roku 1930, aby wyrazić wdzięczność tym, którzy do drugiej niepodległości doprowadzili. I taki jest też sens tego odznaczenia, aby dziękować wszystkim, którzy podejmując walkę z systemem komunistycznym, między rokiem 1956 a 1989, doprowadzili do naszej dzisiejszej niepodległości, do naszej dzisiejszej wolności – zaznaczył Łukasz Kamiński.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności – Stanisław Markowski jest przekonany, że wręczenie odznaczeń to wielki dzień dla całego narodu polskiego. Ale w sposób szczególny dla samych zasłużonych i ich rodzin.

– To wszystko, w czym uczestniczyłem i co robiłem to był obowiązek, a właściwie powiedziałbym jeszcze coś, czego może nie powinienem mówić: radość. Mnie to sprawiało radość. Mnie już inne formy nagradzania, odznaczenia nie są potrzebne. Doceniam ludzką wolę. Jestem szczęśliwy, jest mi bardzo miło – powiedział Stanisław Markowski.

Podczas krakowskich obchodów 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych zostały także wręczone medale „Dziękujemy za Wolność”. Zdaniem Szymona Huptysia, z Krakowskiego Forum Młodych PiS, odznaczenie to ma ogromną wartość. Jest, bowiem przyznawany tym, którzy ciężką i niezłomną pracą, obalali w Polsce system komunistyczny.

– To jest wydarzenie, które niejako nadrabia zaległości w oddawaniu hołdu tym, którzy w ruchu solidarnościowym nie byli na pierwszych stronach gazet, nie byli najbardziej eksponowani, ale to są ludzie, dzięki których codziennej mrówczej pracy system komunistyczny mógł zostać obalony – stwierdził Szymon Huptyś.

Medal „Dziękujemy za Wolność” Stowarzyszenie Sieć Solidarności ustanowiło rok temu. Członkowie stowarzyszenia przyznają go osobom, które po 13 grudnia 1981 r. walczyły o niepodległość Polski. Po wręczeniu odznaczeń odbył się koncert, podczas którego rozbrzmiały pieśni z różnych okresów działalności Solidarności w symfonicznych aranżacjach Marka Pawełka.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl