Krakowska noc muzeów

W nocy z piątku na sobotę w Krakowie odbędzie się tradycyjna noc muzeów. Stolica małopolski przygotowała wiele atrakcji. W tą wyjątkową noc będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie krakowskie muzea, a także  wiele instytucji kulturalnych.

Tegoroczna krakowska noc muzeów odbędzie się pod hasłem: ,,Odkrywamy nieznane”.

– Bardzo się cieszymy, że w tegorocznej nocy bierze udział aż 26 muzeów, co biorąc pod uwagę filie muzealne daje 50 jednostek – mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Krakowska noc muzeów organizowana jest od trzynastu lat.

– Pierwszej nocy przeżyłam szok. Wydawało mi się, że jestem już od tylu lat Krakowianką i muzealniczką, że wiem wszystko. Tymczasem okazało się, że to nieprawda. Dowiedziałam się o istnieniu paru zupełnie mi nieznanych do tej pory muzeów – wspomina Zofia Gołubiew, wiceprzewodnicząca Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

Zainteresowanie wydarzaniem z każdym rokiem jest coraz większe. Muzeum Narodowe w Krakowie w tym roku szczególnie zaprasza do odwiedzania nowo otwartego pawilonu Józefa Czapskiego. W Muzeum pojawią się też kustosze wystaw.

– To jest spotkanie z ludźmi, którzy posiadają absolutnie unikatową wiedzę na poziomie, który trudno znaleźć gdzie indziej poza muzeum – wyjaśnia dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Muzeum archeologiczne w Krakowie przygotowało wystawy związane z rocznicą Chrztu Polski. Zaprezentuje też unikalne eksponaty.  

– Najstarszy na świecie bumerang, wykopany w Jaskini Obłazowej – będzie to oryginał. Zobaczymy wizerunek najstarszego na świecie wozu na naczyniu z Bronocic. Zobaczymy pierwsze złote monety, jakie wybito na ziemiach polskich, wykonane przez Celtów – informuje dr Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

W Muzeum Lotnictwa Polskiego uruchomione zostaną silniki zabytkowych samolotów. Odbędzie się też bardzo interesujące spotkanie.

– Będzie spotkanie z astronautą, który jest polskiego pochodzenia – panem Pawelczykiem,  który  w 1998 roku odbył lot Challengerem. Po za tym cała masa innych atrakcji – mówi Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowi.

Do oglądania zabytkowych tramwajów oraz historii przemysłowej Krakowa zaprasza Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

 

– Zapraszamy państwa na przejażdżkę zabytkowymi samochodami, które na początku będą na Rynku Głównym, a potem przejadą do Muzeum Inżynierii Miejskiej – zachęca dr hab. Ewa Wyka z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Muzeum Spraw Wojskowych w krakowskich Swoszowicach przygotowało wystawę o płk Franciszku Kubickim oraz pierwszej kopalni siarki w Polsce, która funkcjonowała w Krakowie  przez pół tysiąclecia.

 

– Dysponujemy bardzo bogatą kolekcją – dotyczącą pierwszej wojny światowej, ale też XX-lecia międzywojennego – wyposażenia polskiego, umundurowania polskiego – informuje Zbigniew Feliksiewicz, dyrektor Muzeum Spraw Wojskowych.

Bardzo interesującą propozycje ma także Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie.

– Na tę noc przygotowaliśmy sekretariat Ojca Świętego Jana Pawła II tzn. nie jego gabinet, ale sekretariat pracy ze wszystkim urządzeniami sprzed 35 lat, ze słynnymi dalekopisami itd. itd. Na pewno będzie to rzecz ciekawa – mówi ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.

Biletem wstępu na Noc Muzeów w Krakowie będzie pamiątkowa moneta, którą można nabyć za symboliczną kwotę 1 zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl