fot. wikipedia.org

Kraków: wieczorem na Wawelu uroczystości z okazji 151. rocznicy urodzin J. Piłsudskiego

Dziś mija 151. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości z tej okazji rozpoczną się o godz. 18.00 w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

W obchodach wezmą udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Na Wawel przybędzie m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Podczas ceremonii wręczone zostaną medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. W planie jest też złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przed grobem pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wskazuje, że bez Józefa Piłsudskiego Polska mogłaby nie odzyskałaby niepodległości.

– Mieliśmy wielu ojców niepodległości. Wymienia się m.in. – oprócz Józefa Piłsudskiego – Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, gen. Józefa Hallera, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, ale jeden z krakowskich historyków kiedyś powiedział tak: wyobraźmy sobie, że z tej szóstki wymienionych ojców niepodległości kogoś wyjmujemy – pozostaje pięciu. Dalej można powiedzieć, że Polska by z pewnością niepodległość odzyskała, ale gdybyśmy z tej szóstki wyjęli Józefa Piłsudskiego, to bez niego ta piątka już by niewiele znaczyła, chociaż nikt nie neguje zasług żadnego z jej członków – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był twórcą Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. W okresie I wojny światowej dowodził polskimi oddziałami m.in. w bitwach pod Konarami i Ożarowem.

Od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 r. był naczelnym wodzem Armii Polskiej.

RIRM

drukuj