Kraków: odsłonięto tablicę Fieldorfa „Nila” w SP im. Frycza-Modrzewskiego

Tablicę upamiętniającą Augusta Emila Fieldorfa „Nila” odsłonięto w piątek w Szkole Podstawowej im. Frycza-Modrzewskiego w Krakowie. Generał był uczniem tej placówki w latach 1901-1905.

Pamiątkowa tablica jest inicjatywą rodziców dzieci uczących się w szkole, nauczycieli oraz rodziny „Nila”. Szyld ufundował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

„Cieszmy się, że pomysł odsłonięcia tablicy został zrealizowany w roku odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedziała PAP przed uroczystością odsłonięcia Beata Eisler, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

Pytana o to, jakim Fieldorf „Nil” był uczniem, odpowiedziała: „Z księgi arkuszy ocen wynika, że August Emil był przeciętnym uczniem, nie przykładał się za bardzo do nauki – ale to o niczym nie świadczy, bo później został wybitnym Polakiem” – wskazała.

„Miejsce, w którym się zgromadziliśmy, przywodzi nam na myśl młodzieńcze lata szkolne gen. Fieldorfa +Nila+. Tym łatwiej dziś przywołać generała jako wzór do naśladowania dla współczesnych uczniów” – napisał w liście do uczestników uroczystości dyrektor krakowskiego IPN Filip Musiał.

Generał Fieldorf (ur. 1895 w Krakowie, zm. 1953 r. w Warszawie) w czasie II wojny światowej dowodził Kierownictwem Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. W ostatnich miesiącach działalności AK pełnił również funkcję zastępcy jej dowódcy, gen. Leopolda Okulickiego.

Po aresztowaniu przez NKWD, w latach 1945-1947 był więziony w sowieckich łagrach na Uralu. Komuniści poddali go brutalnemu śledztwu, a w końcu zamordowali, ponieważ do końca pozostał wierny przysiędze i ideałom niepodległej RP. IPN wciąż szuka miejsca pochówku „Nila”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl