Kraków: Obchody 6. rocznicy pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu

Złożeniem kwiatów przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w towarzystwie parlamentarzystów oraz premier Beaty Szydło pod pomnikiem św. Jana Pawła II na Wawelu rozpoczęły się w poniedziałek w Krakowie obchody 6. rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

Wieniec w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożyła szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Główny punkt uroczystości rocznicowych była Msza św. w Katedrze na Wawelu.

Sześć lat temu, 18 kwietnia, w krakowskiej Bazylice Mariackiej sprawowaliśmy Mszę św. pogrzebową za śp. Prezydenta RP, pana profesora Lecha Kaczyńskiego i jego żonę Marię. Później złożyliśmy ich doczesne szczątki w wawelskiej krypcie. Modliliśmy się także za pozostałych dziewięćdziesięciu czterech naszych braci i sióstr, którzy osiem dni wcześniej zginęli pod Smoleńskiem, w drodze do Katynia, pragnąc oddać hołd pomordowanym i spoczywającym w rosyjskiej ziemi Rodakom – przypomniał we wprowadzeniu do Mszy św. metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Niech nas zjednoczy wspólna modlitwa za wszystkich, którzy pełniąc ofiarną służbę, odeszli nagle do wieczności i stanęli twarzą w twarz przed swym Stwórcą i Zbawicielem, Panem ludzkich losów. Módlmy się, by ofiara ich życia zaowocowała dobrem, pojednaniem, braterstwem i solidarnością wszystkich synów i córek narodu polskiego. Niech to będzie świadectwo naszej dojrzałej wiary, która od tysiąca pięćdziesięciu lat zakorzeniła się w sercach Polek i Polaków – zaapelował ks. kard. Dziwisz do zebranych w katedrze.

Po Mszy św. przewidziane jest złożenie kwiatów na sarkofagu pary prezydenckiej przez Jarosława Kaczyńskiego i Beatę Szydło w krypcie Katedry Wawelskiej oraz uroczystość u stóp Wawelu pod Krzyżem Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego.

Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 roku. Po Mszy św. odprawionej w Bazylice Mariackiej kondukt żałobny przeszedł na Wawel. Złożenie trumien do sarkofagu odbyło się tylko w obecności najbliższej rodziny i przyjaciół. Temu ostatniemu momentowi uroczystości pogrzebowych towarzyszył salut narodowy – 21 salw artyleryjskich.

W pogrzebie uczestniczyły wówczas delegacje kilkunastu państw, w tym m.in. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Niemiec Horst Koehler, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Czech Vaclav Klaus, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

PAP/RIRM

drukuj