Kraków: Na Małym Rynku stanął Namiot Spotkań, w którym mogą gromadzić się ubodzy

Na Małym Rynku w Krakowie stanął Namiot Spotkań. To miejsce, w którym od dziś mogą gromadzić się ubodzy. Czeka tu na nich ciepły posiłek, modlitwa, możliwość rozmowy z psychologiem czy prawnikiem. Inicjatywa powstała w ramach II Światowego Dnia Ubogich.

Obchody II Światowego Dnia Ubogich rozpoczęło 11 listopada w kościele św. Barbary w Krakowie modlitewne Jerycho. To całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, ofiarowana w intencji ludzi ubogich.

– Ubodzy wołają i trzeba ten głos usłyszeć. Żeby ten głos usłyszeć, to trzeba się czasami wyciszyć i trzeba pozwolić także Bogu mówić do nas i czas Jerycha, więc 7 dni takiego trwania na modlitwie jest bardzo dobrym czasem wsłuchiwania się w to, co Pan Bóg chce do nas powiedzieć, także poprzez ubogich – powiedział o. Jacek Dubel CSsR.

W Namiocie Spotkań na potrzebujących czeka szereg atrakcji.

– Będą warsztaty, będą wydarzenia kulturalne, będzie film, będą porady prawne, porady specjalistów, które bezpośrednio dotyczą naszych ubogich ludzi, których właśnie zaprosiliśmy do namiotu – podkreśliła Julia Bromberek, rzecznik II Światowego Dnia Ubogich.

Nie zabraknie oczywiście ciepłego posiłku oraz zwyczajnej rozmowy z drugim człowiekiem.

– To wszystko dzieje się dzięki ludziom zaangażowanym, ludziom dobrej woli, ludziom o wielkich sercach, o wielkiej chęci bycia przede wszystkim z człowiekiem ubogim, poznania człowieka ubogiego, spotkania się z nim. Na ten moment mamy zapisanych chętnych 280 wolontariuszy, którzy będą posługiwali w samym namiocie – wskazała Natalia Nóżka z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Na ulice Krakowa wyjdą tzw. patrole wolontariacie.

– Wolontariusze uzbrojeni w ciepłe posiłki, w ciepłe napoje, w ciepłe słowo, będą w godz. 16-18 w trakcie otwarcia namiotu wychodzili do osób ubogich i zapraszali ich zarówno na wydarzeni, które są w namiocie, ale też, jeżeli ktoś po prostu nie będzie gotowy i nie będzie chciał przyjść, to po prostu spędzić tam z nimi czas, posiedzieć, wysłuchać, przynieść im coś ciepłego do picia czy do jedzenia – zauważyła Natalia Nóżka.

Szereg inicjatyw podejmowanych w ramach Światowego Dnia Ubogich przynosi wspaniałe owoce.

– Ten człowiek, który odbiera od nas chociaż trochę miłości, staje się zdolnym do miłości. On może wzmóc w sobie pragnienie, żeby powrócić do świata – ułożonego świata. Owocem tego Światowego Dnia Ubogich jest np. to, że mamy w Krakowie następny ośrodek, to jest Katolicka Wspólnota Chleb Życia. Wspólnota utworzyła w Krakowie swój punkt, gdzie 16 ludzi bez dowodów, bez kont, może odbywać pomoc, to jest stały dom dla nich. Już jest pełnypodkreślił ks. inf. dr Dariusz Raś, koordynator wydarzenia.

Zawołaniem tegorocznego Światowego Dnia Ubogich są słowa psalmu: „Biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”. Obchody Światowego Dnia Ubogich zakończą się w najbliższą niedzielę 18 listopada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl