fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków i Małopolska z rządowym wsparciem na organizację Igrzysk Europejskich w 2023 roku

Rząd wesprze organizację Igrzysk Europejskich w 2023 roku. To nie tylko przedsięwzięcie regionalne, ale ogólnonarodowe – mówił wicepremier Jacek Sasin. Polska jako organizator zrobi wszystko, by te zmagania sportowe miały jak najwyższą rangę – zapewnił minister sportu Witold Bańka.

Rolę gospodarza Igrzysk Europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca w Mińsku. Za tą kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich.

– Polska jako kraj, który bardzo szybko się rozwija, jest zainteresowana tym, żeby tego typu imprezy sportowe odbywały się w naszym kraju. Jesteśmy szczęśliwi, że udało się nam decyzję o organizacji tych igrzysk uzyskać – mówił wicepremier Jacek Sasin.

Jasek Sasin dodał, że Kraków i Małopolska są „wizytówką Polski”. Poza tym stolica Małopolski jest doświadczona w organizacji dużych imprez. To tu m.in. w 2016 r odbywały się Światowe Dni Młodzieży.

– Zrobię wszystko, żeby ranga tych igrzysk była jak największa i chciałbym też powiedzieć, że to jest naszym celem – gospodarzy, organizatorów – żeby w poszczególnych dyscyplinach sportu w trakcie Igrzysk Europejskich miały miejsce bądź to kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, bądź też – tak, jak to miało miejsce w Mińsku w przypadku kajakarstwa – żeby to była ranga mistrzostw Europy – zaznaczył minister sportu Witold Bańka.

Na początek konieczne jest określenie wymiaru Igrzysk Europejskich m.in. ustalenie listy rozgrywanych dyscyplin, a w ślad za tym pójdą decyzje dotyczące inwestycji, kwestii organizacyjnych i finansowych.

– Do około listopada chcemy przygotować taką wstępną listę, liczbę dyscyplin, jakie będą w trakcie Igrzysk Europejskich się odbywały, łącznie z taką mapą, gdzie te wydarzenia sportowe, w jakich miejscach dokładnie, będą miały miejsce – wskazał Witold Bańka.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki mówił, że kontrakt dotyczący organizacji igrzysk ma być podpisany na początku przyszłego roku.

– Tyle czasu będzie nas kosztowało przygotowanie, wybranie sportu,  infrastruktury, znalezienie środków, zrobienie budżetu. Chcemy dla tej organizacji powołać specjalne biuro organizacyjne. Jego forma będzie do ustalenia z zainteresowanymi – podkreślił Andrzej Kraśnicki.

Polskę czekają jeszcze negocjacje ze Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

– W tym kontrakcie będą określone wszystkie parametry organizacyjne, ale również (nie ukrywajmy tego) podział dochodów, które wiążą się z tego rodzaju wydarzeniem sportowym – zaznaczył Witold Kozłowski.

Małopolska od dłuższego czasu przygotowuje się do tego wydarzenia – akcentował wojewoda Piotr Ćwik.

– Mówimy o , które płyną do samorządów, jeśli chodzi o remonty, przebudowy dróg lokalnych, powiatowych i gminnych – wskazał Piotr Ćwik.

Dobrym miejscem na dyscyplinę kolarstwa są Myślenice – podkreślił burmistrz tego miasta Jarosław Szlachetka.

– Na chwilę obecną rozmawiałem z panem marszałkiem i ministrem Witoldem Bańką, zgłaszając akces do sportów rowerowych. Mam tu na myśli przede wszystkim wykorzystanie potencjału góry Chełm, góry Uklejna i kolarstwa górskiego – wyjaśnił Jarosław Szlachetka.  

Pierwsze Igrzyska Europejskie odbyły się w Baku w 2015 r., a druga edycja – zakończona 30 czerwca – w Mińsku. W wydarzeniu na Białorusi wzięło udział 3660 sportowców z 50 krajów, którzy walczyli o medale w 23 dyscyplinach. Polska, którą reprezentowało 151 sportowców, zdobyła 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i 10 brązowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl